• دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۲
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 972-11614-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اثرات سرشاخه زنی بر جنگل‌های حرا در هرمزگان بررسی می‌شود

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان از بررسی  اثرات سرشاخه زنی بر جنگل‌های حرا در هرمزگان خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، امید ذاکری با اعلام این خبر افزود: سرشاخه زنی ممکن است در اثر نبود کنترل و ساماندهی در درازمدت باعث آسیب درختان حرا شود.

وی ادامه داد: باوجوداینکه درختان حرا به علت داشتن جوانه‌های پنهان در برابر سرشاخه زنی مقاوم‌اند، اما ممکن است بر اثر افزایش سرشاخه زنی زیاد به این درختان آسیب‌زده شود.

ذاکری با بیان اینکه برخی از دامداران سنتی از جوانه‌های برگ درختان حرا برای تأمین خوراک دام استفاده می‌کنند، اضافه کرد: برای بررسی علمی و دقیق اثرات این کار با همکاری مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، طرح پژوهشی ۳ ساله آغازشده است.

وی تصریح کرد: پس از پایان این طرح تحقیقاتی نتایج با دانش بومی ساحل‌نشینان تلفیق و میزان ضریب برداشت مجاز از درختان حرا مشخص می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان عنوان کرد: تاکنون برای احیاء، غنی‌سازی و توسعه جنگل‌های مانگرو در استان هرمزگان بیش از ۹ میلیون اصله نهال حرا و چندل تولید و در سواحل شهرستان‌های بندرلنگه، بندرخمیر، قشم، بندرعباس، میناب، سیریک و جاسک کاشته شده است.

ذاکری افزود: بیشترین وسعت جنگل‌های مانگرو کشور با بیش از ۲۰ هزار هکتار در سواحل و اراضی جزر و مدی استان هرمزگان از منطقه سایه خوش شهرستان بندرلنگه تا خور کرتی شهرستان جاسک در مرز استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: