• سه شنبه ۸ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 973-1087-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

انتقال میزبانی جشنواره تئاتر «ضامن آهو» از بندرعباس به مشهد؛

یک نویسنده و کارگردان: مهمترین دلیل این انتقال، مسائل و مشکلات مالی است

یک نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان و برگزیده ادوار گوناگون جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی«ضامن آهو» در خصوص انتقال میزبانی این جشنواره از بندرعباس به مشهد، گفت: تصورم این است که مهمترین دلیلی که می‌تواند برای این نقل و انتقال وجود داشته باشد مسائل و مشکلات مالی است.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، جشنواره ملی تئاتر کودک و نوجوان و نمایش عروسکی رضوی تحت عنوان «ضامن آهو» از سری جشنواره‌های فرهنگی و هنری امام‌رضا(ع)، پس از چند دوره متوالی برگزاری به میزبانی استان هرمزگان(بندرعباس)  قرار است امسال به میزبانی استان خراسان رضوی(مشهد) برگزار شود.

رضا جوشعار، نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان و برگزیده ادوار گوناگون این جشنواره افزود: برگزاری این جشنواره در بندرعباس فضا و بستری آماده کرده بود تا به واسطه برگزاری یک رویداد تئاتری که به سیره یکی از امامان معصوم(ع) می‌پردازد، شاهد ارتقای سطح فرهنگی جامعه حتی به قدر زمان محدودی باشیم.

وی ادامه داد: با این کار بندرعباس را از یک موهبت الهی محروم کرده‌ایم هر چند که شاید با این نقل و انتقال، این موهبت نصیب مردم مشهد مقدس شده باشد.

جوشعار با اشاره به اینکه به هر حال این اتفاق باید حاصل یک تصمیم‌گیری مدیریتی باشد که از رهگذر بی‌کفایتی مسئولان برگزاری استانی این جشنواره صورت گرفته باشد تا به این واسطه جشنواره از یکنواختی و درجا زدن خارج شده و در آن شاهد تحول و حرکتی رو به جلو باشیم، اظهار کرد: البته تضمینی وجود ندارد که انتقال این جشنواره به خراسان رضوی بتواند چنین امری را محقق سازد و از کجا معلوم که برگزاری چند دوره این جشنواره به میزبانی مشهد مجدد آن را دچار تکرار و یکنواختی نسازد!

وی با بیان اینکه تصورم این است که مهمترین دلیلی که می‌تواند برای این نقل و انتقال وجود داشته باشد مسائل و مشکلات مالی است که این جشنواره و سایر جشنواره‌ها زیرمجموعه جشنواره بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) را تحت‌الشعاع خود قرار داده است، اضافه کرد: تا همین دوره گذشته برگزاری این جشنواره با میزان اعتباری صورت می‌گرفت که حتی کفاف اسکان و پذیرایی گروه‌های نمایشی و میهمانان را نیز نمی‌داد.

برگزیده ادوار گوناگون جشنواره تئاتر کودک و نوجوان رضوی«ضامن آهو» عنوان کرد: بودجه برگزاری جشنواره‌های امام رضا(ع) به سه قسمت تقسیم می‌شود، بخشی از آن را بنیاد تأمین می‌کند اما بیشترین درصد آن را استان محل برگزاری از محل اعتبارات استانداری و جذب مشارکت سایر سازمان‌ها و نهادها تأمین می‌سازد.

وی اضافه کرد: اداره کل هنرهای نمایشی ارشاد هم با اعزام کارشناس و داور در بعُد دیگری از تأمین ملزومات این جشنواره‌ها مشارکت دارد اما اینکه جشنواره اینچنین سرنوشتی پیدا می‌کند و از یک استان به استان دیگر منتقل می‌شود تنها عدم کفایت استانی می‌تواند دلیل آن باشد.

جوشعار با اشاره به اینکه من از جمله کارگردانان تئاتر کودک و نوجوان هستم که با برگزاری جشنواره «ضامن آهو» در هر زمانی به غیر از دهه کرامت مخالف بوده‌ام و اساساً جشنواره‌های موضوعی و مناسبتی همانطور که از نامشان پیداست باید در زمان خاص خود برگزار شوند، بیان کرد: حتی به جهت شرایط آب و هوایی و گرمای هوای بندرعباس، نباید زمان برگزاری این جشنواره به وقت دیگری موکول می‌شد چرا که به هر حال اهالی بندرعباس به عنوان مخاطبان اصلی این جشنواره با چنین شرایط آب و هوایی عادت داشتند.

وی افزود: این امکان وجود داشت که گروه‌های نمایشی را نیز بتوان در شرایط مناسبی اسکان و مدیریت کرد کما اینکه برگزاری چند دوره اخیر این جشنواره در آذرماه به دلیل آغاز سال تحصیلی و مقارن شدن با ایام امتحانات موجب شده بود که از میزان استقبال این جشنواره از سوی مخاطبان کودک و نوجوان کاسته شود.

این نویسنده و کارگردان تئاتر کودک و نوجوان در پایان گفت: در شرایط کنونی که این جشنواره قرار است در مشهد برگزار شود باز هم شاهد هستیم که زمان آذرماه برای آن در نظر گرفته شده است و این امر در شرایطی است که شرایط اقلیمی مشهد تفاوت فاحشی با بندرعباس داشته و این توقع وجود دارد که زمان برگزاری این جشنواره همزمان با دهه کرامت باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: