• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-890-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

جایگزینی آب شرب میناب از منابع زیرزمینی با آب‌شیرین‌کن و منابع سطحی

مدیرکل آب منطقه‌ای هرمزگان، گفت: در آینده‌ای نزدیک آب شرب میناب از منابع زیرزمینی با آب‌شیرین‌کن و منابع سطحی جایگزین می‌شود و معضلات به وجود آمده در دشت میناب اجازه برداشت بیش از این از منابع زیرزمینی این منطقه را نخواهد داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس در میناب، هوشنگ ملایی در جلسه حفاظت از منابع آب شهرستان میناب، گفت: سال جاری در طول 50 سال گذشته از لحاظ کمبود بارش بی‌سابقه است.

مدیرکل آب منطقه‌ای هرمزگان، افزود: مجموع شهرستان میناب 25 میلیون مترمکعب نیاز به آب شرب دارد که این از اولویت‌های مهم آب منطقه‌ای هرمزگان است.

وی، تصریح کرد: 11 هزار هکتار از اراضی کشاورزی میناب در زیرمجموعه سد استقلال قرار گرفته و نزدیک به 3هزار حلقه چاه در این شهرستان برای تأمین آب موردنیاز اراضی باغی و زراعی حفر شده است.

ملایی، اظهار کرد: با همکاری و همراهی معاونت محترم استاندار و فرماندار ویژه میناب با آب منطقه‌ای هرمزگان  و سازمان جهاد کشاورزی در بحث ساماندهی شبکه و بحث جایگزینی کانال‌ها با لوله اقدامات خوبی در این زمینه انجام شد.

این مقام مسئول، تأکید کرد: طبق خواسته به‌حق مردم میناب بحث تأمین آب باغات این شهرستان در اولویت قرار دارد و باید به هر نحوی شده از این خشک‌سالی باغات میناب را به‌سلامت عبور دهیم.

مدیرکل آب منطقه‌ای هرمزگان، بیان کرد: ساماندهی و بهسازی شبکه آبیاری باغات میناب به میزان 2 هزار هکتار از تابستان سال جاری آغاز می‌شود و طبق برنامه بلندمدت آب منطقه‌ای هرمزگان باید انتقال آب از میناب متوقف شود

وی، گفت: در حال حاضر 25 درصد از آب بندرعباس از سد استقلال میناب برداشت می‌شود و طی یکی دو ماه آینده دیگر هیچ آبی برای انتقال از سد استقلال به بندرعباس نخواهیم داشت.

ملایی، افزود: با وجود خشک‌سالی‌های اخیر هیچ‌یک از چاه‌های حفر شده در دشت میناب برای تأمین آب شرب بندرعباس روشن نشده و این‌ها فقط برای تأمین آب شرب میناب در حال آماده‌به‌کار به‌صورت خاموش نگه داشته شده است.

وی، تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک آب شرب میناب از منابع زیرزمینی با آب‌شیرین‌کن و منابع سطحی جایگزین می‌شود و معضلات به وجود آمده در دشت میناب اجازه برداشت بیش از این از منابع زیرزمینی این منطقه را نخواهد داد.

مدیرکل آب منطقه‌ای هرمزگان، خاطرنشان کرد: سد زرانی(سرنی) با آبدهی سالانه حدود 30 میلیون مترمکعب به دلیل توسعه کشاورزی و استفاده شرب ساخته نمی‌شود و تنها دلیل احداث این سد، تغذیه دشت کریان و راونگ است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: