• چهارشنبه ۹ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۹
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 973-990-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

صرفه‌جویی 16 میلیون مترمکعب در مصرف آب؛

طرح سه هزار هکتاری آبیاری نوین در میناب اجرا می‌شود

معاون سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، گفت: سه هزار و 200 هکتار از اراضی شاخه شمالی دشت میناب با 55 میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان جهاد کشاورزی به آبیاری نوین مجهز می‌شود که در صورت اجرای دقیق این طرح شاهد صرفه‌جویی به میران 16 میلیون مترمکعب درزمینهٔ آبیاری اراضی زراعی در این شهرستان خواهیم بود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس در میناب، سید حسن حسینی در جلسه حفاظت از منابع آب این شهرستان که در محل فرمانداری میناب برگزار شد، گفت: به نسبت سال گذشته حدود 68 درصد در سطح استان هرمزگان کاهش نزولات آسمانی را شاهد بودیم و خطر خشک‌سالی کماکان استان هرمزگان را تهدید می‌کند.

معاون سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان ، افزود: 3 هزار و 200 هکتار از اراضی شاخه شمالی میناب با 55 میلیارد تومان اعتبار از سوی سازمان جهاد کشاورزی به آبیاری نوین مجهز می‌شود که از ابتدای سال جاری اجرای این طرح آغاز شده است.

حسینی، گفت: با موافقت آب منطقه‌ای هرمزگان در خصوص تأمین میزان آب، 600هکتار به این طرح اضافه می‌شود که اراضی شمالی و جنوبی محدوده طرح که دغدغه مردم منطقه نیز به شمار می‌رود را در بر خواهد گرفت.

وی، تصریح کرد: بحث مطالعات باغات فرسوده میناب به میزان 8 هزار هکتار در دستور کار قرار گرفته که در صورت تأمین اعتبار حذف و اصلاح می‌گردد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی میناب، اظهار کرد: بر اساس مطالعات انجام گرفته و با همکاری آب منطقه‌ای طرح اصلاح الگوی کشت در دشت‌های استان هرمزگان به اجرا در خواهد آمد که باعث ایجاد تعادل در سفره‌های آب زیرزمینی می‌گردد.

حسینی، تأکید کرد: محصولات صیفی نظیر هندوانه تا 70 درصد سطح زیر کشت آن در استان کاهش می‌یابد و با کشت‌های نظیر کلزا که آب بری کمتر و میزان سوددهی بیشتری دارند جایگزین می‌گردد و در سال جاری درمجموع 20 درصد از سطوح زیر کشت محصولات صیفی در استان کاسته خواهد شد و در صورت اجرای دقیق این طرح حدود 75 میلیون مترمکعب در مصرف آب درزمینهٔ کشاورزی صرفه‌جویی می‌گردد.

وی در همین زمینه، عنوان کرد: اصلاح الگوی کشت همان‌گونه که در صرفه‌جویی در مصرف آب تأثیر بالقوه‌ای خواهد داشت درزمینهٔ فروش و تنظیم بازار نیز بسیار مؤثر است.

معاون سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان توسعه کشت‌های گلخانه‌ای را از سیاست‌های اصلی وزارت جهاد کشاورزی نام برد و خاطرنشان کرد: 30 طرح اجرای گلخانه در سطح استان ارائه شده که عمده آن مربوط به شهرستان میناب است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: