• سه شنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 973-8914-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان خبرداد:

واکسینه بیش از ۵۰ هزار رأس دام سبک هرمزگان در برابر تب مالت

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان گفت: بیش از ۵۰ هزار رأس دام سبک در برابر بیماری بروسلوز یا تب مالت واکسینه شدند.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، جانباز با اعلام این خبر افزود: از ابتدای سال تاکنون بیش از ۵۰ هزار  رأس دام سبک در برابر بیماری بروسلوز یا تب مالت واکسینه شدند.

وی اظهار کرد: پیش‌بینی‌شده است حدود ۱۴۷ هزار و ۴۰۰ رأس بز و بزغاله در طرح مقابله با بیماری بروسلوز یا تب مالت واکسینه شوند.

مدیرکل دامپزشکی هرمزگان اضافه کرد: بیماری بروسلوز یک بیماری باکتریایی و مشترک بین انسان و دام است که به لحاظ اقتصادی و بهداشت عمومی دارای اهمیت فروان است.

جانباز خاطرنشان کرد: افرادی که به‌طور مستقیم با دام سروکار ندارند ممکن است از طریق مصرف فرآورده‌های دامی به بیماری‌های مشترک بین انسان و دام مبتلا شوند، به همین دلیل پیشنهاد می‌شود افراد از فرآورده‌های دامی پاستوریزه استفاده نمایند و از مصرف محصولات لبنی سنتی مانند بستنی سنتی، پنیر به‌خصوص پنیر گوسفندی بپرهیزند و در صورت مصرف شیر سنتی قبل از مصرف حتماً آن را بجوشانند.

وی ادامه داد: اگر از بروز بیماری بروسلوز در دام‌ها جلوگیری شود، انسان‌ها با مصرف فرآورده‌های دامی به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و به همین دلیل طبق برنامه هرسال دام‌های سراسر کشور در مقابله با این بیماری واکسینه می‌شود.

جانباز اضافه کرد: مهم‌ترین راه ورود میکروب عامل بروز تب مالت به بدن حیوان از طریق دستگاه گوارش است که به‌وسیله علوفه آلوده و زباله به حیوان سرایت می‌کند و سبب شیوع بیماری می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: