• یکشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 974-1614-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آنچه در پنجاه و هشتمین جلسه شورای شهر بندرعباس گذشت

پنجاه و هشتمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با حضور معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، پنجاهمین جلسه رسمی شورای اسلامی شهر بندرعباس با دستور کار "گزارش عملکرد معاونت امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس" با حضور معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس برگزار شد.

اسلام باوقار، رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس در این جلسه اظهار کرد: در جلسه قبلی یکی از خبرنگاران برخلاف رسم خبرنگاری و بدون اجازه از سیستم شورا جهت پخش زنده جلسه استفاده کرده و درواقع سرقت انجام داده بود، زمانی که متوجه این موضوع شدیم سریعاً گوشزد کردیم که این کار را متوقف کند اما به کار خود ادامه داد و بحث‌هایی در این خصوص پیش آمد؛ اگر فردی بخواهد با تجهیزات خود فیلمی را ضبط و منتشر کند مسئله‌ای جداست.

وی اضافه کرد: با توجه به شرایط اقتصادی موجود جای‌جایی در بودجه شهرداری امری طبیعی است، البته خدا را شکر که گرانی در کشور نیست چراکه اگر  بود لااقل یکی از نمایندگان مجلس در مورد آن صحبتی می‌کردند.

رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: ما به‌عنوان نمایندگان مردم از مسئولین و سیاسیون می‌خواهیم در این خصوص صحبت کنند، گرانی کمر مردم را شکسته است.

باوقار خاطرنشان کرد: با این شرایط اقتصادی پروژه 10 میلیاردی 20 میلیارد تومان شده است، چطور می‌توان آن را به پایان رساند و هیچ‌گونه جابجایی در بودجه صورت نگیرد؟

فیصل دانش، نایب‌رئیس شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز در این جلسه تصریح کرد: عضو شورا می‌تواند مصوبات را در کمیسیون‌های شهرداری ابطال کند، اما یا اعضا به‌موقع در جلسات حضور پیدا نمی‌کنند یا شهرداری اطلاعات کافی در خصوص موضوع جلسه در اختیار عضو شورا قرار نمی‌دهد، و عضو شورا تبدیل به ماشین امضا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری باید پروژه‌ها را با جزئیات کامل برای اعضای شورا توضیح دهد، تا اعضای شورا بتوانند پاسخگوی مردم باشند.

بواشه، عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس نیز افزود: کمک به آموزش‌وپرورش و مدارس بسیار خوب است اما نه اینکه به فلان مدرسه‌ای که مدیرش در ستاد فلان نماینده بوده کمک شود.

وی ادامه داد: نزدیک انتخابات در مدارس مراسم برگزار می‌کنند و به فرهنگیان کارت هدیه می‌دهند درصورتی‌که بازنشستگان شهرداری که سال‌ها زحمت کشیدند و رفتگرانی که زندگی‌شان را در زباله‌ها تلف کرده‌اند از این موضوع بی‌نصیب هستند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس تصریح کرد: چرا برای فرهنگیان 50 میلیون تومان کارت هدیه می‌دهند درحالی‌که بازنشستگان و کارگران شهرداری با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند، البته که زحمات فرهنگیان بر کسی پوشیده نیست اما باید عدالت در کمک کردن رعایت شود.

عبدالرضا بهادر، معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس در تشریح برنامه‌های این معاونت بیان کرد: پروژه پل خواجو یکی از پروژه‌های مهمی است که در دست اجرا داریم، تقاطع غیر هم‌سطح ابوموسی نیز یکی از پروژه‌هایی است که در دست اجراست و در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: یکی دیگر از پروژه‌ها  تقاطع مهرگان است که در هفته گذشته شروع شد این تقاطع یکی از بزرگ‌ترین تقاطع‌های شهر است، یکی دیگر از کارهایی که شهرداری به دنبال آن است، جمع‌آوری صنوف آلاینده شهر مثل کارگاه تراشکاری‌ها و انتقال آن‌ها به خارج شهر است، پروژه تجمیع و انتقال صنوف ناهمگون شهری (شهرک صنفی خدماتی ایسین) را در این راستا آغاز کرده‌ایم.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس اضافه کرد: ساخت ساختمان معاونت‌های شهرداری را نیز در دست اجرا داریم؛ یکی از کارهایی که در جهت ارتقا سطح  فرهنگ شهروندان در برنامه‌های خودداریم اجرای فرهنگسرا در محلات است، فرهنگسرای منطقه سه در سال گذشته به بهره‌برداری رسید، در منطقه 2 در محله چاهستانی ها نیز این برنامه را در دست اجرا داریم که در هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

بهادر ادامه داد: یکی دیگر از پروژه‌ها اجرای بلوار ساحلی از شرقی‌ترین نقطه بندرعباس به غربی‌ترین نقطه بوده که 22 کیلومتر است، یکی از جاهایی که به اتمام نرسیده بود روبروی مسجد جامع اهل سنت بود، از سال گذشته عملیات اجرایی آن را شروع کردیم که این پروژه در دهه فجر امسال افتتاح خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از پروژه‌های موضوعی مهم در دست اجرا پروژه آکواریوم در ضلع جنوب بلوار فرزانگان است، این آکواریوم اولین آکواریوم نیمه‌باز کشور است،  لازم به ذکر است که ساختمان شهرداری منطقه یک نیز تا هفته دولت به بهره‌برداری می‌رسد.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس افزود: یکی دیگر از کارهای مهم در دست اجرا زیرسازی آسفالت محلات است که در این خصوص یکی از مشکلات اصلی کمبود قیر است؛ کارخانه آسفالت 60 تنی ما فعال بوده که مربوط به 27 سال پیش است، در حال خرید کارخانه 120 تنی با یک و نیم میلیارد بودجه هستیم که تا پایان سال نصب می‌شود.

بهادر عنوان کرد: یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرای ما بلوار پردیس و تقاطع غیر هم‌سطح نایبند است که طی جلساتی که با نیروی دریایی داشتیم به جمع‌بندی خوبی رسیدیم و قول مساعد گرفتیم که ظرف 10 روز مشکلات را مرتفع تا بلوار را در نیمه اول سال به بهره‌برداری برسانیم و البته با توجه به شرایط جدید نوع پل نیز تغییر می‌کند.

وی با بیان اینکه ساخت میدان میوه و تره‌بار که بزرگ‌ترین میدان در جنوب کشور است تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد، افزود: جمع‌آوری آب‌های سطحی ، طراحی و شروع بلوار ساحلی بندرعباس، پروژه ساختمان فرهنگی خدماتی شاهد و تقاطع قدس از دیگر پروژه‌های در دست اجرای این معاونت است.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس در خصوص برگزاری مناقصه‌ها به‌صورت محدود بیان کرد:  ما در بحث انتخاب پیمانکاران، باید پیمانکاران توانمند که هم ازنظر تجهیزات و هم ازنظر مالی توانمند هستند را جذب کنیم که متأسفانه تعداد آن‌ها در هرمزگان بسیار کم است، به هر صورت پیمانکارهایی را که در مناقصات محدود دعوت می‌کنیم باید این شرایط خاص را داشته باشند.

بهادر افزود: در بحث بلوار ساحلی مناقصه محدود گذاشتیم و گفتیم پیمانکار باید بعد از 80 درصد پیشرفت فیزیکی طلب پول کند، اما تاکنون پیمانکار پروژه مبلغی را طلب نکرده که نشان‌دهنده توانمندی فنی و مالی آن است.

وی خاطرنشان کرد: اعضای شورا هرکسی تمام خصوصیاتی که یک پیمانکار توانمند باید داشته باشد را داشته و بتواند پروژه‌ها را در اسرع وقت تحویل دهد به ما معرفی کنند از آن‌ها در مناقصات محدود دعوت می‌کنیم.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس ادامه داد: یکی از پروژه‌های دیگر ما تقاطع حدیش تا تازیان است که اولین تقاطع غیر هم‌سطح سه سطحی است، یکی از شرکت‌های صنایع غرب این تقاطع را انجام می‌دهد که با تکمیل آن مشکل ترافیکی، پدافند غیرعامل، دفع آب سطحی و زیباسازی آن منطقه رفع خواهد شد.

بهادر در ادامه اظهار کرد: در خور نایبند کل کارهای عمرانی و زیرساخت‌ها به اتمام رسیده و تنها مشکلمان پمپی است که از یک شرکت ایرانی خریدیم و اصلاً خوب نبود که در حال طی کردن مراحل قانونی برای جایگزینی آن هستیم.

وی افزود: در بحث پارکینگ‌ها همه ذهنشان به سمت پارکینگ طبقاتی می‌رود، اما پارکینگ‌های هم‌سطح بسیاری در حاشیه و خیابان‌های اصلی ساخته و بهره‌برداری شده است.

معاون امور زیربنایی و عمرانی شهرداری بندرعباس اضافه کرد: در خصوص خور سنگکن بر اساس رأی کمیسیون ماده 5 گفتند باید قوسی که در مسیر خور است را از بین ببریم و مسیر را مستقیم کنیم برخی افراد در قوس خور سند دارند و به آن‌ها مسکن واگذار شده است؛ ما باید تملک‌ها را انجام دهیم که با مقاومت مردم مواجه شده‌ایم و تا زمانی که این مشکلات مرتفع نشود کار این پروژه به درازا می‌کشد.

بهادر در پایان خاطرنشان کرد: شهرداری به مدارسی در سطح شهر بندرعباس خدمات می‌دهد که وابسته به‌جایی نیستند و نباید این موضوع نادیده گرفته شود.

مصطفی خادم، مدیر برنامه‌ریزی و بودجه شهرداری بندرعباس نیز در این جلسه بیان کرد: مجموعاً 31 میلیارد تومان معادل 13 درصد اصلاحیه و جابجایی در بودجه امسال شهرداری بندرعباس صورت گرفته است.

وی در این خصوص تصریح کرد: جابجایی‌ها با نظر شورا انجام می‌شود، گاهی برای بودجه پیش‌بینی‌هایی داریم که به علت وقوع اتفاقات غیرقابل‌پیش‌بینی محقق نمی‌شوند، شرایطی که در ماه‌های آینده به وجود می‌آید چندان قابل پیش‌بینی نیست و این طبیعی است که این جابجایی‌ها اتفاق بیفتد.

مدیر برنامه‌ریزی و بودجه شهرداری بندرعباس اضافه کرد: اینکه برخی از قراردادها در اواخر سال برای تأمین اعتبارات و تعیین پیمانکار به مناقصه گذاشته می‌شوند دلیل عمده‌اش بحث درامدهاست، در کمیته تخصیص شهرداری بر اساس درامدهایی که دارد پروژه انجام دهد تا بدهکار نشود هرچند باید این روند را کاهش دهیم.

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: