• سه شنبه ۱۹ تیر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۰
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 974-2687-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک فعال مذهبی:

تأسیس وزارت خانه قرآنی احساس می‌شود/در هرمزگان تعداد قاری برجسته به انگشتان دست هم نمی‌رسد

یک فعال مذهبی گفت: یکی از مطالبات رهبری وجود حافظین قرآنی است که باوجود  ادارات فراوانی که متولی امر قرآنی هستند، وجود یک ارگان مشخص مانند وزارت خانه قرآنی جهت رسیدگی به این مطالبه و ایجاد انگیزه در حفظ قرآن و حمایت از قاریان استان‌ها و عدم سلیقگی عمل کردن نهادها جهت اعطای تسهیلات به مراکز و جواب‌گویی صریح و منسجم به تمام مطالبات از جمله  صدور مجوز مراکز امری ضروری است.

سید احمد موسوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: مؤسسه قرآنی عترت یاسین بندرعباس موفق به برگزاری 5 دوره تربیت مربی در سطح استان هرمزگان و کرمان و آموزش بیش از یک‌صد مربی قرآنی که اکثر آن‌ها به‌عنوان مدیران یا مربیان موفق در سطح شهر مشغول به فعالیت هستند و آموزش 18هزار نفر و دریافت لوح تقدیر از دست مقام معظم رهبری شده است.

این فعال مذهبی و قرآنی اضافه کرد: کلاس‌های قرآنی در موسسه عترت یاسین به‌صورت رایگان بوده و علی‌رغم بر زاری کلاس‌های قرآنی کلاس‌های علمی، فرهنگی و هنری، ورزشی و مسابقه در این ضمیمه نیز جهت جذب، ایجاد انگیزش و جاذبه بیشتر پرداخته‌ایم.

وی با اشاره به برگزاری مسابقات قرآنی که در سطح استان و شهرستان‌ها و کشوری برگزارشده است، اظهار کرد: ما هزاران هیئت مذهبی داریم که حداقل اگر هر هیئت چهار مداح داشته باشد، باید اکنون چهار هزار مداح در استان فعال باشند، این در صورتی است که در هرمزگان تعداد قاری برجسته، معروف و مطرح به عدد انگشتان دست هم نمی‌رسد .

وی بیان کرد: مردم ضرورت قرآن را در مراسم ختم اموات می‌یابند که مشکل آن با یک نوار کاست یا سی دی حل می‌شود حال‌آنکه برای دعوت یک مداح هزینه هنگفتی می‌پردازند اما هیئت‌های مذهبی یک قاری قرآنی را دعوت می‌کنند اما در حد یک تشکر خشک‌وخالی هم انجام نمی‌دهند.

مدیر عقیدتی سیاسی تیپ تکاوران امام حسین علیه‌السلام موانع مراکز قرآنی را استیجاری بودن مراکز قرآنی دانست و عنوان کرد: کوچک بودن اتاق‌ها با توجه به آپارتمانی بودن و کرایه‌های سرسام‌آور مکان‌ها و تبعیض در ارائه وام‌ها و سلیقگی و رفاقتی عمل کردن نهادها در ارائه خدمات آموزشی و عدم ایجاد انگیزش و جاذبه لازم جهت یادگیری قرآن کریم را بیان کرد.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مراکز قرآنی سوری و کاغذی هستند وجود خارجی ندارند و اعتبار هم گرفته‌اند و بعضاً اعتبارات را خودشان استفاده کرده‌اند، به بقیه هم پرداخت نکرده‌اند که در حال حاضر در حال بررسی است و باید جواب بدهند که این کار از طریق مراکز ذی‌صلاح دولتی پیگیری می‌شود.

موسوی با بیان اینکه در حال حاضر کار خوبی که انجام‌شده به قاریان و حافظان مدرک کارشناسی می‌دهند، ادامه داد: اگر ادارات دولتی از جمله اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، صداوسیما یا سپاه و نیرو انتظامی یا سایر ارگان‌ها سهمیه‌ای  جهت جذب قاریان و حافظان قرآن می‌گذاشتند که صرفاً که در مشغول کار قرآنی شوند حرکت اصولی و نتیجه محور بود.

وی ادامه داد: می‌شد اعتباری برای گرفتن وام برای قاریان و مؤسسات جهت خرید ارائه شد تا بتوانند به ابزار نوین مانند رایانه دسترسی پیدا کنند و استفاده از ابزارهای نوین در این مراکز تسهیل یابد.

این مقام مسئول نیاز به وجود متولی قرآنی مشخص مانند وزارت خانه را ضروری دانست و اضافه کرد: تمامی ادارات از جمله اوقاف، فرهنگ و ارشاد، کانون‌های فرهنگی، دفاتر امام‌جمعه و موانسات قرآنی متولی امر هستند به همین دلیل انسجامی وجود ندارد.

موسوی در پایان بیان کرد: مشکل بعدی صدور مجوز است و برای صدور یک مجوز باید به چندین مکان مراجعه کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: