• پنجشنبه ۴ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-687-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

اهتزاز موسیقی هرمزگان در دیار حافظ؛

«دینگو» و «کارما» در جشنواره بربت(عود)‌نوازی نواختند

جشنواره بربت(عود) نوازی و اولین نمایشگاه تخصصی عود روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۳ و ۴ مردادماه در شهر شیراز برگزار خواهد شد که در روز نخست با درخشش گروه‌های هرمزگانی «دینگو» و «کارما» همراه بود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، این جشنواره که با همت حسین بهروزی‌نیا و مجتبی احمدی شکل‌گرفته، میزبان عود نوازان ایرانی است.

اجرای اول جشنواره به گروه دینگو اختصاص داشت. پارت اول اجرای دینگو، کارهای قدیمی موسیقی هرمزگانی بود که با تفکرات این گروه طراحی دوباره شده بود، به‌جای اجرای ریتم با تمام ادوات ریتم، تکیه‌بر ریتم درونی قطعات بود و اجرای لطیف‌تر ملودی و آواها. فضای ایجادشده در این قطعات با طراحی ساده و خلوت و زیبایش، فرم تازه‌ای در اجرای موسیقی محلی هرمزگان ارائه می‌کرد که برای مخاطبان تازگی داشت.

پارت دوم این گروه که با ست کامل ادوات ریتم، دهل و کسر و پیپٓ اجرا شد، ریتم‌های تندتر را شامل می‌شد که با همراهی مخاطبان روبه‌رو شد. دینگو مخاطب را با تنوعی که در انتخاب قطعات و ملودی‌ها داشت شگفت‌زده کرده بود. کارهایی از نصروک، علی‌خان حبیب‌زاده، علی محبوب و حسین وفادار توسط دینگو اجرا شد.

اجراهای دینگو با استقبال شدید مخاطبان همراه بود و می‌شود اشاره کرد که تنها اجرایی بود که تمام حضار ایستاده گروه را تشویق کردند.

اجرای آخر جشنواره هم دیگر گروه هرمزگانی بود، گروه کارما، با چهار نوازنده عود، دو قطعه بدون کلام اجرا کردند، کار اول «هوباد گنوو هووی درمون نین» از علی‌خان حبیب‌زاده و قطعه‌ای دیگر به نام باد شمال.

می‌توانم بگویم اجرای کارما روی دیگری از موسیقی هرمزگان را نشان داد، موسیقی که قابل مکث و تأمل است. اجرای کارما شکیل‌ترین و فنی‌ترین اجرای جشنواره بود . با احترام به موسیقی تمام سرزمینمان، اجراهای گروه دینگو و کارما به جشنواره عود، جان و اعتبار دادند .

نوشین یوسف زاده(نوازنده عود)، نگین حیدری هنگامی(نوازنده دهل و کسر)، فائزه محسنی(نوازنده جهله، تمپک و همخوان)، ملیحه شاهین زاده(نوازنده پیپٓ)، حنا رحیمی(همخوان) اعضا گروه دینگو و بهنام علیزاده، سینا قریشی، شهاب عامری و امین باسره اعضا گروه کارما را تشکیل می‌دادند.

گزارش از مرتضی صفا، روزنامه‌نگار و فعال فرهنگی و هنری


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: