• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-490-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک کارشناس:

نقش نمادهای شهری در رونق گردشگری غیر قابل انکار است

  بنياد نخبگان استان بوشهر در سال 1389 فعاليت رسمي خود را آغاز کرده و با تغيير رويکردی که از ابتداي سال 93 در عملکرد و فعاليت هاي بنياد ملي نخبگان صورت گرفته اين بنياد تلاش دارد كانون تدبير پيشرفت استان بوشهر باشد.

 کارشناس ارشد بنیاد نخبگان استان بوشهر در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، با اشاره به مهم‌ترین ماموریت‌ها و وظایف بنیاد نخبگان بوشهر گفت: شناسايي افراد و گروه‌هاي نخبه و صاحب استعداد برتر در ‌حوزه‌هاي مختلف علمي، فنّاورانه، هنري، ادبي، حوزوي، قرآني، مديريتي و ... بر اساس مصوّبات بنياد ملّي، توانمندسازي و هدايت افراد وگروه‌هاي صاحب استعداد برتر در سطح استان، ايجاد ارتباط و تعامل هم‌افزا ميان افراد وگروه‌هاي نخبه و استعداد برتر با بخش‌هاي مختلف در استان در چارچوب چرخة ملّي نوآوري و فناوري، ايجاد هماهنگي و هم‌افزايي ميان معاونت علمي و فنّاوري، دانشگاه ها، پارک‌هاي علم و فنّاوري، مراکز رشد و شرکت‌هاي دانش‌بنيان و ساير نهادهاي ذي‌ربط استان در جهت به‌کارگيري توانمندي نخبگان و صاحبان استعداد برتر از جمله وظایف بنیاد نخبگان است.

علی زینبی ادامه داد: همچنین تکريم و الگوسازي نخبگان و استعدادهاي برتر در سطح استان، برگزاری مرتب بازدیدهای صنعتی، آزمایشگاهی و دانشگاهی برای نخبگان و مستعدین برتر جهت برقراری ارتباط مؤثر بین این افراد با مراکز آموزشی و صنعتی و انتقال تجربیات دوطرفه بین آنها، همکاري با متخصصين ايراني غيرمقيم و تشکيل اجتماعات نخبگاني از دیگر مهم‌ترین وظایف و ماموریت‌های این بنیاد است.

  مسئولين، همت لازم براي ارتباط مناسب با بنياد نخبگان و استفاده از نظرات نخبگان استان را دارند

این فعال حوزه کارآفريني و کسب و کارهاي نوپا با بیان اینکه بنیاد نخبگان به عنوان یک سازمان تسهیلگر بین نهادهای فناورانه، دانشگاه‌ها، مراکز پژوهشی، دستگاه اجرایی، صنایع و نهادهای حکومتی است خاطرنشان کرد: یکی از ارکان بنیادهای نخبگان استانی شورای علمی استان است که طبق آیین نامه های بنیاد ملی نخبگان، این اعضا از بین روسای دانشگاه‌ها، پارک‌ها، نخبگان و معاونین استاندار تشکیل می شود که نقش مشورتی را در امورات کلان استان می‌تواند ایفا نماید.

وی اضافه کرد: کارگروه‌های 5 گانه تخصصی از دیگر ساختارهایی است که در بین بنیادهای نخبگان استانی وجود دارد که نقش رصد و تسهیل­گیری در موضوعات مختلف فناوری استان را بر عهده دارد.

 زینبی با تاکید بر اینکه نگاه نخبگانی مسئولین ارشد استان می‌تواند در اهمیت و نقش بنیاد نخبگان استانی خصوصا در بوشهر راهگشا باشد اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون نخبگان و مستعدین برتر استان متناسب با تخصص خود توانسته اند در دو قالب مشاوره و  حضور در اتاق‌های فکر، در جریان مسائل اصلی استان قرار گیرند و به تقویت چرخه سیاست‌گذاری و حل مسائل کلان استان از این طریق کمک کنند.

این کارشناس ارشد بنیاد نخبگان با بیان اینکه بنياد توانسته در نقش يک "اتاق فکر" در استان عمل کند تصریح کرد: در چند سال اخیر بنیاد نخبگان استان بوشهر به منظور ارتباط بیشتر بین نخبگان و مسئولین با راه‌اندازی کارگروه‌های تخصصی در شاخه‌های انرژی، دریا، آب و خشکسالی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، سلامت و ... توانسته در تمامی این نشست‌ها از صاحب‌نظران و ایده‌پردازان عرصه‌های مربوطه برای انتقال نظرات و تجربیات، همفکری و برطرف کردن موانع و مشکلات استان دعوت به عمل آورد.

وی اضافه کرد: در واقع بنیاد نخبگان استان بوشهر اتاق فکری برای تبادل تجربیات و ارائه طرح‌ها و نظرات نوآورانه و ایجاد فضای کارآفرینی برای ایجاد تکاپو و نیرومحرکه ای برای حرکت  به سمت پژوهش و تحقیق به عنوان بستری برای کارآفرینی است که با رجوع به همان ساختار اعضای شورا و کارگروه ها، اخرین جلسه مربوط به طرح آمایش استان بوده که به میزبانی سازمان مدیریت و برنامه ریزی برگزار شد و مهم ترین دستاورد آن نقش مشورتی در حوزه های علم وفناوری طرح آمایش استان بود.

بنیاد نخبگان متمرکز بر توسعه گردشگری دریایی است

زینبی با بیان اینکه استان بوشهر داراي ظرفيت‌هاي بسيار خوبي در حوزه گردشگري است و مي‌تواند به قطب گردشگري کشور تبديل شود ابراز کرد: بر اساس آمارهای رسمی، گردش مالی گردشگری در جهان بالغ بر 2400 میلیارد دلار است که تا 7000 میلیارد دلار می‌تواند افزایش یابد . بر اساس همین آمار بیش از 108 میلیون نفر در جهان در بخش گردشگری مشغول به کار هستند و این آمار می‌تواند تا 209 میلیون نفر نیز افزایش یابد . این بخش در حدود 10 درصد تولید ناخالص داخلی دنیا ( GDP ) را به خود اختصاص داده و هر یک شغل از 10 شغل مربوط به صنعت توریسم و گردشگری است.

وی ادامه داد: طبق آماري که رييس ميراث فرهنگي و گردشگري کشور در ابتداي سال جاري دادند، استان بوشهر با خيز بسيار خوبي بعد از مازندران و گيلان در رده سوم قرار گرفت و اين نشان از پتانسيل و ظرفيت هاي بالاي اين استان در حوزه جذب گردشگر و توريست و نشان از تغيير سليقه مردم براي انتخاب مقصد در سفرهاي عيدانه و يا دخالت عوامل ديگر است و اينکه شلوغي برخي اماکن در تعطيلات عيد ممکن است در انتخاب مقصد مسافران براي سال آينده موثر باشد.

این کارشناس ارشد دریا با اشاره به تصويب تعطيلات زمستانه مدارس بیان کرد: قطعا شهرهاي ساحلي جنوب به عنوان يکي از مقاصد گردشگري مردم خواهند بود که  اگر از همين فرصت بدرستي استفاده شود، مي‌تواند به توزيع عادلانه­تر ثروت در کشور کمک کند و منابع درآمدي جديد و گسترده­اي براي مردم مناطق جنوبي ايجاد کند که منجر به تغيير چهره اين شهرها بشود و استان بوشهر بايد بتواند سهم مناسبي در اين بين کسب کند.

وی تصریح کرد: استان بوشهر با دارا بودن تنها نيروگاه اتمي کشور و تاسيسات انرژي در عسلويه، به عنوان پايتخت انرژي کشور شناخته مي‌شود که محل تردد کارشناسان خارجي و داخلی بسياري هم هست. لذا تغيير چهره بوشهر يکي از ضروريات آينده است.

زینبی با بیان اینکه براي بهبود گردشگري دريايي و ايجاد زيرساخت‌هاي جديد و پيشرفته گردشگري در سواحل استان بوشهر، کارهای زيادي انجام نشده است گفت:  ما در حوزه زیرساخت‌های گردشگری بسیار فقیر هستیم ولی همين ساحل  و دریا با وجود عدم امکانات از جاذبه‌هاي گردشگري زيادي برخوردار است که مورد بازديد گردشگران قرار مي‌گيرد.

این کارشناس ارشد دریا ابراز کرد: يکي از مهم‌ترين و عمده‌ترين مشکلات این استان بيکاري است که در اين رابطه، توسعه گردشگري دريايي، بهترين راهکار براي ايجاد اشتغال مي‌تواند باشد.

وی در ادامه افزود: سال‌هاي طولاني است که مسئولان دم از تلاش براي توسعه گردشگري دريايي در سواحل کشور مي‌زنند و ديدارهاي گوناگوني انجام شده ولي متاسفانه در حد انجام کارهاي جزئي برجاي مانده است و زيرساخت‌هاي مناسبي ايجاد نشده است که ايجاد ۹ دهکده گردشگري ساحلي و دريايي در استان بوشهر وعده مسئولان بود، ولي اين وعده‌ها هنوز عملي نشده و در چند نقطه تنها شاهد اجرا شدن چند طرح کوچک هستيم.

  بنیاد نخبگان با ارائه مشاوره به دنبال پر کردن حفره‌های گردشگری است

  زینبی با بیان اینکه متاسفانه بوشهر شهري با چهره فقيرانه، محروم، نامناسب و با حداقل امکانات تفريحي و گردشگري است خاطرنشان کرد: من اين معضلات را ناشي از تفکرات قديمي، کهنه، کسالت آور و غير مدرن مسئولين و مديران گردشگري در چند دهه اخير مي بينم و تاکنون شاهد فکرهاي مدرن و تحول ساز در اين حوزه درآمدزا نبوده ايم.

این کارشناش ارشد دریا اظهار کرد: بنیاد نخبگان می‌کوشد تا با ارائه مشاوره به مسئولین استانی این حفره­ها را پر کند. اخيراً استاندار بوشهر در راستاي توسعه سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي در نشست­هايي که با مديران بخش دولتي و خصوصي داشتند، توسعه گردشگري دريايي را در اولويت برنامه‌هاي استان بوشهر در سال 97 دانسته اند که اميدواريم با وجود ايشان اتفاقات خوبي در اين مسير رخ دهد.

وی بیان کرد:  ظرف 20-30 سال گذشته چرا و چگونه کشورهاي عربي حاشيه جنوبي خليج فارس به عنوان قطب گردشگري دنيا تبديل شده اند؟ آيا درآمد ما با وجود اين همه منابع خداداي نفت و گاز در مقايسه با اين کشورها کمتر بوده؟ قطعاً خير.

زینبی تصریح کرد: يک ايراد مسلمي که در ديدگاه مديران گردشگري ايران و بخصوص گردشگري ساحلي وجود داشته که متاسفانه هنوز هم وجود دارد اين است که ديدگاه آن‌ها براي رونق گردشگري صرفا معطوف به دو عامل بوده است: آثار باستاني و طبيعت زيبا. اين جاذبه­ها مهم است ولي آيا صرفاً تکيه بر طبيعت خداداي و آثاري که نياکان ما ساختند کافيست؟! پس وظيفه و هنر مسئولين ما چيست؟ قطعاً کوته فکري و رفع تکليف و آسوده طلبي مديران باعث هدر رفتن ثروت‌هاي نفت و گاز ما شده است.

 این کارشناس ارشد دریا ادامه داد: چرا مناطق ساحلي ما با اين کشورها اينقدر تفاوت فاحش وجود دارد؟ و چرا هموطنان ما سالانه ميلياردها دلار صرف سفرهاي تفريحي براي ديدن برج و باروهاي اين کشورها مي­کنند و تا کي از نبود اين جذابيت ها در نوار ساحلي کشور خودمان حسرت به دل بمانيم؟ ما واقعاً چيزي از لحاظ ثروت، دانش فني و تراکم جمعيت در نوار ساحلي از آنها کم نداريم چه بسا در برخي موارد از آن‌ها کامل‌تر هستيم.

وی در ادامه افزود: براي نمونه آن‌‌ها براي احداث سازه‌هاي مهندسي خود مجبور هستند بخاطر وسعت کم ساحل، دريا را خشک کنند و ساخت و ساز کنند، درحاليکه ما در ايران داراي بيش از 3000 کيلومتر خط ساحلي فقط در جنوب کشور هستيم. متاسفانه نمي دانم چرا مديران ما از اراده و کارهاي خوب آن‌ها الگوبرداري نمي‌کنند.

  پیشنهادات جهت تحول گردشگری در استان بوشهر

  زینبی اظهار کرد: پيشنهادي که ما جهت توسعه گردشگری به مسئولين استان داده­ايم اين است که براي شروع تحول، بايد ابتدا يک نماد شهري عظيم و بلند به عنوان نماد شهر بوشهر و مرکزیت یک مجموعه گردشگری در مجاورت دريا ساخته شود و چند صد هکتار زمين­هاي اطراف آن با يک طراحي مدرن (به کمک مشاوران داخلي و خارجي) به یک مجموعه­ گردشگري تبديل شود که شامل همه امکانات لازم براي گردشگري ساحلي و دريايي باشد.

این کارشناس ارشد دریا تصریح کرد: این امکانات باید شامل آکواريوم دريايي، پارک‌ آبي و استخر بانوان و آقايان، شهربازي مدرن، ايجاد کانال مصنوعي قابل قايقراني با هدايت آب دريا به داخل آن، مارينا و گشت‌هاي دريايي، بازي‌ها و ورزش­هاي دريايي، رستوران­ها، هتل­هاي مرتفع و مدرن، ايجاد پارک‌ها و استقرار کافي‌شاپ­ها در محل­هايي مرتفع نسبت به سطح دريا که ديد مناسبي به دريا بدهد، استقرار بالن­هاي تفريحي در اطراف ساحل، توسعه موزه‌هاي دريايي، فروشگاه­ها و مراکز خريد، احداث زمين­هاي ورزشي و استاديوم و حتي سينما و سالن­هاي کنفرانس و مجالس باشد.

زینبی با بیان اینکه  به نحوي يک مجموعه منسجم و يکپارچه تفريحي ايجاد مي‌شود که براحتي بتواند زمان سفر يک هفته­اي يک خانواده براي تمام سنين را پر کند ابراز کرد: از نظر ما، اولويت اول بايد جذب گردشگران داخلي کشور و استفاده از فرصت تعطيلات زمستانه و تعطيلات عيدانه باشد و اين مهم ميسر نخواهد شد جز با فکرهاي جديد و مدرن مديريتي و احداث مجموعه­هاي تفريحي مدرن که متاسفانه تاکنون ما در استان بوشهر از اين مهم غافل بوده‌ايم.

  نقش نمادهای شهری در رونق گردشگری

زینبی با تاکید بر اینکه نماد شهری، مانند برج ميلاد در تهران خود می تواند يک جاذبه گردشگري و توريستي برای هر شهری باشد گفت: تقريباً همه شهرهاي بزرگ ايران داراي يک نماد شهري معروف هستند که مسافران و گردشگران در مقابل آنها عکس يادگاري مي­گيرند و در واقع اين نمادها به عنوان "شناسنامه" اين شهرها بوده و سوژه عکس­هاي يادگيري براي خانواده­ها هستند ولي متاسفانه بر خلاف شهرهاي مرکزي کشور که داراي اين نمادهاي فاخر هستند، در بوشهر يک نماد شهري فاخر مهندسي که يک جاذبه گردشگري محسوب شود نداريم. اين نماد سواي از اينکه به تنهايي باعث ايجاد خودباوري و نماد دانش و توان مهندسي ايراني خواهد بود، منجر به افزايش قابل ملاحظه درآمد شهري مي‌شود و حتي براي برگزاري مراسمات محلي و ملي مکان بسيار مناسبي خواهد بود.

این کارشناس ارشد دریا با بیان اینکه براي توجيه کردن و شکل دادن به محيط فکري مديران استاني، قدم اول را برداشتيم اظهار کرد: به کمک برخی اساتيد دانشگاه­ها و يک شرکت طراح معماري، يک نماد شهري زيبا و عظيم به ارتفاع 130 متر پيشنهاد داديم که به شکل کلي «مشعل» مي­باشد که متناسب با صفت «پايتخت انرژي» بوشهر است.

وی ادامه داد: اين ساختمان مجلل و عظيم داراي طبقات متعددي است که براي استقرار سالن­هاي کنفرانس، نمايشگاه­ها، رستوران‌ها وکافي­شاپ­ها و غيره استفاده مي‌شود. ارتفاع اين برج نسبت به برج ميلاد (که 435 متر است) بسيار کمتر است ولي بر خلاف برج ميلاد به گونه­اي طراحي شده که از طبقات مياني در ارتفاع­هاي مختلف استفاده شود. همچنين ساختار کلي آن همانند برج ايفل بصورت فلزي طراحي شده که نسبت به سازه بتني، سبکتر و کم هزينه­تر بوده و در مدت زمان کوتاهي (2-3 سال) قابل احداث باشد. در طبقات فوقاني آن نيز مکان­هاي باز و زيبايي ايجاد شده که ديد مناسبي رو به دريا بدهد. کليه امکانات تفريحي ذکر شده نيز در يک زمين 200-300 هکتاري به شعاع 1000-1500 متري از اطراف اين نماد احداث مي‌شوند. بعد از اين شعاع، يک کانال آب به عمق 2-3 متر و عرض 8-10 متر و طول 4000 متري احداث مي‌شود که با هدايت آب دريا به داخل آن، شبيه يک رودخانه مصنوعي زيبا مي‌شود که امکان قايقراني هم دارد. در حلقه بعد از اين رودخانه مصنوعي (کانال) ميتوان انبوهي از ساختمان­هاي مسکوني و هتل­هاي مجلل و مرتفع را ايجاد کرد که قطعا با توجه به مجاورت با يک مجموعه گردشگري بزرگ، استقبال خوبي از آن خواهد شد. در طرفين همين کانال 4 کيلومتري، کافه­ها و مراکز تفريحي متعددي ميتوان ايجاد کرد.

زینبی در خصوص توجیه اقتصادی این طرح اضافه کرد: در اين مجموعه بيش از 600 واحد صنفي کوچک و بزرگ ايجاد خواهد شد و پيش بيني مي‌شود براي بيش از 5000 نفر بطور مستقيم و 20 هزار نفر غيرمستقيم ايجاد شغل شود. ظرفيت پذيرش همزمان اين مجموعه بيش از 20 هزار نفر مي­تواند باشد. اگر در طول سال فقط يک ميليون خانواده از استان­هاي ديگر از اين مجموعه بازديد کنند و بطور متوسط هر خانواده براي اقامت و تفريحات يک سفر 5 روزه در اين مجموعه صرفا مبلغ 1 ميليون تومان هزينه کند، درآمد اين مجموعه از سفرهاي خارج از استان بيش از 1000 ميليارد تومان در سال خواهد بود. با توجه به اينکه بخش خصوصي و مردم مالک بخش اعظم اين مجموعه هستند، در واقع اين مبلغ در هر سال به درآمد خانوارهاي استان بوشهر تزريق مي‌شود.

وی با بیان اینکه البته اين فعلا يک پيشنهاد اوليه است که به مسئولين استان ارائه شده و در صورت اراده و خواست آنها ميتواند تکميل­ شود خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح بوشهر صاحب بلندترين برج ساحلي ايران و بزرگترين مجموعه تفريحي متمرکز جنوب کشور خواهد شد و يقينا بوشهر را به مقصد اصلي مسافرت‌هاي ساحلي زمستانه و عيدانه مردم ايران تبديل خواهد کرد.          

پيشنهادي براي همگن­تر شدن مسافرتها در طول سال به سمت بوشهر

زینبی با بیان اینکه استان بوشهر در اغلب فصل‌هاي سال داراي هواي گرم و شرجي است و ما براي اينکه صرفا در تعصيلات دو هفته­اي زمستان و تعطيلات يک ماهه نوروز پذيراي مسافران نباشيم و مردم رغبت کنند که در فصل‌هاي ديگر هم به بوشهر سفر کنند ابراز کرد: پيشنهاد داده­ايم که روي «گردشگري در شب» بايد سرمايه­گذاري شود يعني امکاناتي فراهم شود که خانواده­ها و مسافرين بتوانند از ساعت 6 عصر به بعد که هوا خنکتر مي‌شود تا پاسي از شب از امکانات گردشگري استفاده کنند.

این کارشناس ارشد دریا ادامه داد: فعلا چنين زيرساخت‌هايي در استان وجود ندارد ولي اگر مجموعه گردشگري که ذکر شد افتتاح شود دقيقا مي‌توان گردشگري در شب را اجرا کرد به گونه­ای که واحدهای موجود در فصل‌های گرم سال از ساعت 6 عصر تا 6 صبح نیز فعالیت داشته باشند و در فصل‌هاي نسبتا گرم هم مردم براي سفر به بوشهر رغبت لازم را داشته باشند.

برگزاری جلسات با مسئولین استانی جهت معرفی نماد شهری

عضو کارگروه توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی بنیاد نخبگان استان بوشهر با بیان اینکه ما در این کارگروه که اعضای آن متشکل از اساتید برتر استان و نمایندگان ارشد ارگان های صنعتی دریایی استان هستند، جلسات و نشست های متعددی در راستای گردشگری دریایی داشته ایم عنوان کرد: و البته کارگروه در چارچوب آیین نامه بنیاد ملی نخبگان بیشتر نقش اتاق فکر دریایی را دارد و در صورت صلاحدید و مصوبات جلسات، جهت هم افزایی و تعامل بیشتر و همچنین رفع چالش ها و مشکلات دریایی، خاصه صنعت توریسم و گردشگری دریایی استان از دستگاه های ارشد استان از قبیل استانداری، فرمانداری، شهرداری و ... به عنوان مهمان ویژه دعوت به عمل می آورد.

زینبی با اشاره به برگزاری جلسات با اعضای شورای شهر بوشهر گفت: در راستای معرفی نماد شهری و همچنین در مورد ظرفیت ها و پتانسیل های معماری شهرهای ساحلی برخی کشورهای اروپایی و الگوبرداری از آن کشورها در جهت جذب گردشگری و درآمدزایی استان جلسه‌ای برگزار شد که جلسه بسیار خوبی بود که انتظار داریم با روی کار آمدن شهردار جدید بوشهر و تثبیت ایشان اتفاقات و نتایج خوبی رقم بخورد.

زینبی با تشریح این نماد در خصوص مکان احداث این نما گفت: مهم اين است که اين نماد در کنار دريا باشد و مردم بتوانند بر فراز آن، افق دريا را تماشا کنند.

وی با بیان اینکه يکي از بسترهايي که نمادهاي شهري و سازه هاي فاخر مهندسي مي توان در آنجا احداث کرد دهکده هاي گردشگري است ادامه داد: فعلا در استان فقط دهکده گردشگري بوشهر وضعيت نسبتاً مناسبي دارا مي باشد که البته با خروج پيمانکار بخش خصوصي، وضعيت حال حاضر آن تعيين تکليف نشده است و فعلاً احداث برخي از مجموعه‌هاي آن متوقف شده است.

این کارشناس به نقل از يکي از اعضاي شوراي شهر بوشهر عنوان کرد: سال گذشته در نشست شوراي شهر با استاندار و معاونت عمراني مقرر شد که مجموعه گردشگري تفريحي و پارک ليان بوشهر به شهرداري مرکز استان واگذار شود که در اين ارتباط در شورا با کليات لايحه شهرداري براي در اختيار گرفتن دهکده گردشگري و پارک ليان بوشهر موافقت و مقرر شد در مدت 2 ماه قرارداد دهکده براي تصويب نهايي به شورا ارسال شود که تاکنون اين مهم محقق نشده است. همچنين در مجموعه­هاي بزرگي مانند عسلويه که هم جمعيت زيادي در آنجا حضور خواهند داشت و هم درآمد لازم در آنجا وجود داشته بايد لزوما چنين مجموعه­هايي وجود داشته باشند تا کارکنان و مهندسين شاغل در عسلويه رغبت کنند تا با خانواده­هايشان در آنجا ساکن شوند و بصورت پروازي رفت و آمد نکنند. اين مورد سهم بسزايي در افزايش اشتغالزايي استان بوشهر دارد.

با تکيه بر بخش خصوصي دولتي می‌توانيم چنين طرح­‌هايی را اجرا کنيم

زینبی در خصوص بودجه لازم برای اجرای چنین طرح‌های مدرن و جدید ابراز کرد: استان بوشهر به عنوان پايتخت انرژي ايران قاعدتا نبايد مشکل درآمدي داشته باشد ولي ما همواره تاکيد کرده­ايم که اگر تفکرات مديريتي مدرن، جوان و پويا در استان داشته باشيم، حتي بدون بودجه دولتي ميتوانيم چنين طرح­هايي را با تکيه بر بخش خصوصي اجرا کنيم. البته به شرطي که باور واعتمادسازي لازم براي بخش خصوصي انجام شود.

وی اضافه کرد: اگر سازمانهاي دولتي به کمک مشاورین داخلی و خارجی، يک طراحي جامع و کامل از اين مجموعه گردشگري انجام دهند و مجوزهاي لازم براي تک تک اجزاي داخل مجموعه را اخذ کنند، مي توان اجزاي اين مجموعه گسترده گردشگري (واحدهاي تفريحي، تجاري، مسکوني، اداري و ...) را در قالب مزايده­هايي به مردم پيش فروش کرد و زمينه­هايي را فراهم آورد تا با تضمین مستقیم دولتی، سرمايه‌هاي سرگردان خود مردم بوشهر را جمع آوري کرد و آنها را در پروژه­هاي استاني شريک کرد. بدين ترتيب زمينه­اي فراهم مي‌شود تا مردم بوشهر با توجه به ميزان سرمايه خود، مالک بخشي از اين مجموعه عظيم شوند. در مرحله بعد ميتوان از سرمايه­گذاري­هاي خارج از استان نيز استقبال نمود.

این کارشناس تصریح کرد: قطعا با شروع احداث اين مجموعه، زمين‌هاي اطراف آن منطقه قيمت و ارزش بالايي پيدا ميکنند که با واگذاري زمينهاي خارج از محدوده گردشگري براي ساخت هتل­ها و منازل مسکوني، مبلغ مناسبي جمع آوري ميشود که بخش اعظمي از هزينه هاي احداث نماد شهري هم تامين خواهد شد. ضمن اينکه هرساله شهرداري با اخذ ماليات از اين واحدها ميتواند درآمد شهري را چند برابر کند و در سالهاي آتي براي پروژه­هاي هم عرض هزينه کند.

زینبی با بیان اینکه از اين قبيل طرح ها در خارج و داخل کشور زياد بوده عنوان کرد: براي نمونه همين پروژه نخل در دبي امارات که با واگذاري و پيش فروش فقط 30 درصد واحدهاي مسکوني و تجاري، تمام هزينه­هاي اين پروژه جبران شد و مابقي واحدها نيز سود خالص بود و مضافاً اينکه دولت امارات توانسته درآمد هنگفتي از ماليات ساليانه اين واحدها هم اخذ کند. لذا به همين خاطر است که مي‌گوييم لزوماً نيازي نيست که بودجه دولتي حتماً باشد ولي حداقل انتظاري که از مسئولين ميرود اين است که به مشاوره­هاي نخبگان استاني بها دهند و ريل گذاري قانوني لازم براي انجام اين کار را به درستي انجام دهند و با تسريع و تسهيل در صدور مجوزهاي لازم براي سرمايه گذاران بخش خصوصي، کفايت و عزم جدي خود را نشان دهند.

این کارشناس در پاسخ به این سوال که چند سال زمان می‌برد تا چنین طرح‌هایی به بهره‌برداری برسد خاطرنشان کرد: این مسئله بستگی به همت و اراده مدیران استان دارد. ممکن است ساخت نماد شهري و مجموعه گردشگري اطراف آن چندين سال به طول بيانجامد ولي اين مهم نيست بلکه مهم اين است که استان بوشهر بعد از گذشت چند سال صاحب يک نماد شهري خاص خود خواهد بود که شهرت ملي و بين المللي خواهد داشت و يک جاذبه گردشگري و تفريحي معروف و شاخص محسوب مي‌شود.

کارگروه تخصصی دریا از فعال ترین کارگروه های تخصصی نخبگانی استان بوشهر است

زینبی با بیان اینکه  با تلاش های دکتر آذین و تصویب در شورای علمی بنیاد نخبگان استان، کارگروه توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی در سال 94 تشکیل شد اظهار کرد:  این کارگروه به عنوان یکی از پنج کارگروه مصوب بنیاد نخبگان استان بوشهر به عنوان حلقه واصل میان استان و ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با هدف ایجاد زمینه ای برای ارتباط نزدیک تر اجتماعات نخبگانی با مسائل و موضوعات تخصصی و بهره گیری از دیدگاه های نخبگان برای حل مسائل و مشکلات خاص استان به فعالیت می پردازد.

عضو کارگروه توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی بنیاد نخبگان  تصریح کرد: در حال حاضر کارگروه تخصصی دریا از فعال ترین کارگروه های تخصصی نخبگانی استان است که ضمن ارتباط با مراکز نوآوری و فناوری استان از قبیل پارک علم و فناوری و مراکز رشد و شرکت‌های دانش بنیان، مرکز نوآوری و کارآفرینی دانشگاه خلیج فارس، اقدامات بسیار خوبی در جهت پیشبرد فناوری، نوآوری و فرهنگ سازی دریایی در استان انجام داده است.

وی اضافه کرد: در دو سال اخیر، دانشگاه خلیج فارس بوشهر دو رویداد مهم کارآفرینی با مشاوره فکری این کارگروه برگزار کرد که یکی از آنها در حوزه گردشگری دریایی بوده است.

زینبی در پایان در خصوص برنامه‌های آتی این کارگروه گفت: برخی از برنامه‌های مهم آتی این کارگروه، مشاوره تخصصی و تسهیلگری از طرح هایی که باعث کارآفرینی و اشتغال زایی بخصوص در حوزه گردشگری دریایی و همچنین مشاوره در برگزاری رویدادهای استارتاپی و کارآفرینی جهت سوق دادن دانشجویان دانشگاه های استان به سمت راه اندازی شرکت های استارتاپی با همکاری نهادهای ذیربط است.

گفت و گو از محمد محمدی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: