• سه شنبه ۹ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 975-790-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

تحلیل عددی "برش صفحات فلزی با استفاده از روش المان محدود"

خبرگزاری ایسنا در نظر دارد در راستای رسالت کاری خود اقدام به معرفی پایان‌نامه‌هایی دانشجویی کند تا در راستای حمایت از تلاش دانشجویان، پایان‌نامه‌ها به مخاطبین فهیم ایسنا معرفی شود.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس،  این پایان‌نامه، توسط یاسمن شعبانی در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی دریا – گرایش ساخت در صنایع دریایی از دانشکده مهندسی دریا دانشگاه صنعتی امیرکبیر با استاد راهنمایی دکتر محمود غیاثی و دکتر مصباح سایه بانی در  مهر 1395 ارائه‌شده است.

خلاصه این پایان‌نامه

لیزرها به‌عنوان ابزاری ارزشمند برای شکل دادن و برش مواد سخت و شکننده، توانایی خود را نشان داده‌اند. شار حرارتی متمرکز که به لیزر اجازه می‌دهد تا به صورتی کارآمد و مؤثر، توانایی برش انواع مواد را داشته باشد باعث شده تا تنش‌های حرارتی بزرگی در منطقه‌ی کوچک متأثر از حرارت ایجاد شود.

این تنش‌های حرارتی قابل‌توجه می‌توانند باعث کاهش استحکام و عمر خستگی و همچنین تشکیل ترک‌های ریز در قطعه گردند. به‌منظور دستیابی به چگونگی توزیع حرارت و همچنین محاسبه‌ی موقعیت و نوع تنش‌هایی که در حین برشکاری با لیزر اتفاق می‌افتد، یک مدل ترمو مکانیکی در این پروژه پیشنهادشده است.

حل معادلات تنش و انتقال حرارت به‌صورت عددی و به کمک روش المان محدود انجام‌گرفته و پرتو لیزر به‌صورت گوسی فرض شده است. در تحلیل انجام‌شده، توزیع حرارت، عرض شیارها، مقادیر تنش و اعوجاج‌های حاصل از برشکاری در ضخامت‌های متفاوت ورق برای مقادیر مختلف قدرت و سرعت لیزر پیش‌بینی‌شده است.

در مرحله اول تحلیل، توزیع حرارت و نرخ برداشت ماده در حین فرآیند محاسبه‌شده است و در مرحله دوم تحلیل، با استفاده از تاریخچه‌ی دمایی پیش‌بینی‌شده در تحلیل حرارتی که به‌عنوان بار حرارتی ورودی به مدل مکانیکی مورداستفاده قرارگرفته، تحلیل مکانیکی انجام‌شده است.

برای اثبات صحت نتایج شبیه‌سازی، خروجی به‌دست‌آمده با داده‌های تجربی سایر محققین مورد مقایسه قرارگرفته و این قیاس نشان داده است که شبیه‌سازی انجام‌شده از دقت کافی برخوردار است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: