• شنبه ۶ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۶:۰۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-1187-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش ایسنا از آئین تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان/

از مزاح مدیرکل سابق با مدیرکل جدید تا راهکار امام جمعه بندرعباس برای مقابله با گرانی

آئین تکریم و معارفه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان ظهر امروز در سالن اجتماعات شرکت مخابرات استان، برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان در این مراسم گفت: از تلاش‌های زینلی در این نهاد فرهنگی باید تقدیر کرد که برای تقویت کتابخانه‌ها و افزایش کتاب‌خوان تلاش زیادی کرد و با توجه به شناختی که از سبقه فرهنگی آقای ذاکری دارم، به‌طور حتم راه را پر رنگ‌تر و قوی‌تر ادامه خواهد داد.

آیت‌الله غلامعلی نعیم‌آبادی بابیان اینکه میزان کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها یکی از اسناد قضاوت فرهنگی یک جامعه است، تصریح کرد: کتاب‌هایی وجود دارند که دنیا را تغییر داده‌اند، یعنی تغییر جهان با تفنگ و فشنگ و توپ و تانک نبود بلکه یک کتاب این اتفاق را رقم‌زده است.

وی با اشاره به اینکه مرزهایی که بازور به وجود آید دوام ندارد اما تغییرات کتابی یا به‌غلط یا درست ماندگار خواهد بود، اضافه کرد: تمدن‌ها ساخته کتاب هستند و این موضوع وظیفه و مسئولیت ما را سنگین می‌کند.

امام‌جمعه بندرعباس بابیان اینکه مسئولان باید بدانند کتاب یک موضوع بی‌جان نیست و نیاز به مدیریت دارد، اضافه کرد: به کتاب‌هایی که جامعه را دچار تحول کند نیاز داریم، گاهی کتاب‌هایی چاپ‌شده که نه مراجعه‌کننده دارد نه خواننده‌ای!

آیت‌الله نعیم‌آبادی با تأکید بر اینکه نباید به دل نویسنده کار داشت بلکه باید دید جامعه به چی نیاز دارد و خلأ در جامعه چیست، خاطرنشان کرد: اسلام سلامت را حرف اول می‌داند، چه زمان شایعه، غیبت و تهمت را از بعد سلامت اجتماعی نگاه کردیم؛ یک غیبت چگونه فکر یک فرد را متلاشی می‌کند و چند کتاب در این خصوص نوشته‌شده و به این موضوع و نقشش در سلامت روانی پرداخته است.

وی بابیان اینکه فضای مجازی فضای غیبت را سریع‌تر و قوی‌تر کرده و جنبه تحقیق را از مردم گرفته است، اضافه کرد: هم مدیرانی که در رأس برای نشر کتاب تصمیم می‌گیرند باید هدفمند فکر کنند و هم مدیران عملیاتی کتاب و کتاب‌خوانی هدفمند کار کنند تا شاهد بالا رفتن بازدهی باشیم.

نماینده ولی‌فقیه در استان هرمزگان ادامه داد: سرمایه خرج می‌شود اما بازدهی مناسب وجود ندارد چون نیازسنجی نشده و برنامه‌ریزی مناسبی صورت نگرفته است.

وی بابیان اینکه بهترین کتاب آن کتابی است که پاسخ‌دهنده نیازهای جامعه باشد و بلاها و نقایص جامعه را بازگو کند، تصریح کرد: سه میلیون افغان‌ در ایران حضور دارند ،پس کار هست که این افراد در کشورمان حضور دارند اما فرهنگ کار در کشورمان به‌خوبی جا نیفتاده و جوان امروزی حاضر نیست بیل و کلنگ دست بگیرد.

آیت‌الله نعیم‌آبادی با اشاره به اینکه تفسیر غلط ما را وادار می‌کند به راه غلط برویم پس باید به‌درستی برنامه‌ها تبیین شود و با تفسیر صحیح در مسیر درست قرار بگیریم، عنوان کرد: حرص جامعه موجب گرانی شده است و علاج گران‌فروشی نخریدن است.

امام‌جمعه بندرعباس بابیان اینکه نباید موضوعات را پنهان کنیم بلکه باید به مردم بگوییم تا شاهد همراهی آن‌ها باشیم، اضافه کرد: نباید تنها به دولت تاخت بلکه باید راهکار هم ارائه داد و اگر جنس گران را نخرید مانع از گران‌فروشی خواهیم شد و چند روز بعد شاهد ارزان شدن و تعادل در بازار خواهیم بود.

وی در پایان گفت: همواره در آمریکا بیان می‌شود تمامی گزینه‌ها روی میز است و ترامپ هم باید خوابش را ببیند که گوش چشمی به ایران داشته باشد.

همچنین رئیس مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس در این مراسم گفت: افرادی مثل زینلی پشتکاری، دیانت و دلسوزی‌شان نسبت به مجموعه‌ای که کارکردند، زبانزد است و افرادی مثل وی در جامعه رو به کاهش است.

احمد مرادی افزود: آقای ذاکری هم فرزند استان هرمزگان و هم فردی متدین و دلسوز به‌طور حتم رویه زینلی را تداوم خواهد بخشید و باید از این بابت که جایگاه کتابخانه‌ها به وی سپرده شد باید تقدیر کرد.

وی در پایان اظهار کرد: کتاب‌خوانی و حوزه کتاب در کشور ما مظلوم است و در کل کشور باید نسخه‌ای نوشت تا بتوان مشکلات عرصه کتاب را در کشور به حداقل رساند.

در ادامه معاون اداری و مالی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابداران سربازان خط مقدم عرصه ترویج کتاب‌خوانی در کشور هستند.

اسماعیل شفاعی بابیان اینکه جشنواره کتاب رضوی اتفاق بزرگی در جهت رونق کتاب‌خوانی برگزار شد و برای سومین سال با اقبال مناسبی همراه شد، تصریح کرد: بحث توجه به ایجاد بخش کودک و.نوجوان از اولویت‌های اصلی ماست که به‌خوبی در مسیر اجرا و.توسعه است زیرا عادت به کتاب خواندن از کودکی باید در یک فرد نهادینه شود.

وی با اشاره به اینکه سیاست نهاد کتابخانه‌ها نیز کتابخانه محوری است، اظهار کرد: دسترسی آحاد جامعه به فضای کتابخانه‌ای از دیگر برنامه‌هاست.

شفاعی با اشاره به اینکه باید دست خیرین در هرمزگان را بوسید که باهمتشان در جهت توسعه کتابخانه‌ها گام بلندی برداشتند، اضافه کرد: کتابخانه‌های نیمه‌تمام بسیاری در سطح کشور داریم که نیاز به کمک خیرین برای بهره‌برداری دارد.

وی ادامه داد: شغل کتابداری همچون معلمی است و نیاز به اطلاعات کامل و جامع دارد و مشاوران امینی برای مراجعه‌کنندگان به کتابخانه است.

شفاعی با اشاره به اینکه در دوره‌ای توجه ای به کتابدار نمی‌شد و هرکس از خیابان کتابدار می‌کردند اما امروزه دیگر تخصصی به آن نگاه و از سال 93 به‌خوبی منزلت اجتماعی این شغل در حال رشد است، افزود: عملکرد زینلی به‌خوبی بر همگان روشن است اما چون نهاد کتابخانه‌ها غیردولتی است و مجبور به قطع همکاری با زینلی شدیم که پس از مشورت با استاندار هرمزگان افرادی معرفی و بر روی آقای ذاکری به اجماع رسیدیم تا وی با سبقه فرهنگی مناسب بتواند سکان هدایت انجمن کتابخانه‌ها را به دست بگیرد.

 

همچنین معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری هرمزگان گفت: مگر نمی‌گوییم انسان موجودی دووجهی است، چقدر در سطح جامعه به ارز و مواد غذایی می‌پردازیم اما آیا به همان اندازه به روح و روان هم می‌پردازیم.

بهروز اکرمی بابیان اینکه کتاب یک کالای فرهنگی است و کتاب خواندن یک عمل فرهنگی است، تصریح کرد:جامعه و متولیان فرهنگی و تمام کسانی که می‌اندیشند هم به عرضه هم به تقاضا فکر می‌کنند؟چرا مردم می‌توانند به نبود کتاب تحمل کنند اما به نبود تخم‌مرغ غیرقابل‌تحمل است.

وی با طرح این سؤال که آیا مطالبه عمومی جامعه از ما عرضه کتاب بوده است و توانسته‌ایم فرهنگ کتاب‌خوانی را در سطح جامعه تقویت کنیم، خاطرنشان کرد: دولت‌ها نمی‌توانند هشتاد میلیون نفر را با وضع قانون کتاب‌خوان کند.

اکرمی در ادامه در خصوص عملکرد مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی هرمزگان، خاطرنشان کرد: زینلی تختی جز مدیران شریف، پاک دست و دلسوز بود و وی تا جایی که می‌دانم برای توسعه فرهنگ کتاب و زیرساخت‌های آن در هرمزگان تلاش کرد.

وی در پایان بیان کرد: ذاکری از انسان‌های شریف، پاک دست، فرهنگی و امتحان پس داده است و به انجمن کتابخانه‌ها تبریک می‌گویم که به فرزندان هرمزگانی اعتماد کرده‌اند و یقین داریم با همکاری مجموعه کتابخانه‌های استان می‌توان شاهد پیشرفت و توسعه در این بخش باشیم.

در ادامه مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: خوشبخت کسی است که به کتاب خوب و دوستانی از اهل کتاب دسترسی داشته باشد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد ذاکری بابیان اینکه استاندار هرمزگان به بنده پیشنهاد این سمت را به‌صورت یک‌باره داد گرچه دو پیشنهاد دیگر داشتم اما این مسئولیت را پذیرفتم، افزود: چندین سال در انجمن کتاب‌خوانی استان حضور داشتم و شاهد خدمات و تلاش‌های زینلی بودم.

وی بابیان اینکه به همکاری کارکنان و جامعه کتاب‌خوان استان نیاز دارم و باید از امروز شتاب بیشتری بگیریم، تصریح کرد: راهی که باید برویم طولانی است و مسیری سخت و دشوار و تعداد کتاب‌خوان عضو کتابخانه هستند 40 هزار نفر که در مقایسه با جمعیت یک‌میلیون و هفت‌صدهزارنفری تنها 4.1 درصد را شامل می‌شود که در شهر بندرعباس با جمعیت 700 هزارنفری و وجود 8 کتابخانه تعداد 23 هزار نفر عضو کتابخانه هستند که 1.6 درصد را شامل می‌شود.

ذاکری در پایان با اشاره به اینکه هنر ما این است که این آمارها افزایش یابد و این موضوع نیازمند به همکاری استاندار و مجمع نمایندگان در مجلس دارد، اظهار کرد: باید اعتبار این نهاد افزایش یابد و توجهات به آن نیز توسعه یابد.

همچنین مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان گفت: ایمان و اعتقاد قلبی دارم که مدیریت سنگر مقدسی است و باید این سنگر مقدس را به‌درستی در جهت خدمت به مردم به سرمنزل مقصود رساند.

محسن زینلی تختی بابیان اینکه فضای حاکم بر کتابخانه‌های عمومی استان به‌واسطه حضور همکاران تلاشگر، همواره مؤثر و مفید است، اضافه کرد: استان هرمزگان از استان‌های برتر در برگزاری انجمن‌های کتاب است.

وی با اشاره به اینکه به‌رغم تمامی مشکلات توانستیم به‌خوبی از ظرفیت خیرین به‌ویژه عبدالله هاشمی بهره ببریم، تصریح کرد: وی باوجود تمامی گرفتاری‌ها تمامی روستاها را همراه با بنده حضور داشت و در بهره‌برداری از کتابخانه‌ها نقشی بی‌بدیل داشت.

زینلی تختی بابیان اینکه 13 کتابخانه در استان هرمزگان آماده راه‌اندازی است و تنها نیاز به جذب نیرو داریم، عنوان کرد: امیدوارم آقای ذاکری همچون گذشته توسعه روزافزون ترویج فرهنگ کتاب را دنبال کند.

وی با تقدیر از استاندار هرمزگان در خصوص همت برای راه‌اندازی کتابخانه مرکزی شهر بندرعباس، ابراز کرد: این پروژه که چند سالی متوقف‌شده بود با پیگیری‌های استاندار در جریان سفر رئیس‌جمهور به استان هرمزگان بااعتباری 6 میلیارد تومانی بار دیگر درروند ساخت قرار گرفت.

مدیرکل سابق کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان در پایان به مزاح گفت: چند وقتی بود آقای ذاکری با بنده در بازدید کتابخانه‌ها و جلسات انجمن حضور داشت که حال متوجه شدم قرار است جایگزین شود پس باید مدیران حواس خود را خوب جمع کنند که این سخن زینلی تختی نیز با تشویق‌های ممتد حضار در سالن همراه شد.

به گزارش ایسنا، در پایان این مراسم از زحمات محسن زینلی تختی تقدیر و حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمد ذاکری به‌عنوان مدیرکل جدید کتابخانه‌های عمومی استان هرمزگان منصوب شد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: