• دوشنبه ۸ مرداد ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۳
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 975-1587-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان:

"خانه کاظمی"وارث و مالک خصوصی دارد/در صورت رضایت مالک، مرمت "خانه کاظمی" را آغاز می کنیم

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان گفت: خانه کاظمی وارث و مالک خصوصی دارد و در صورت رضایت مالک ما این آمادگی را داریم که بلافاصله کار مرمت آنجا را آغاز کنیم.

اشکان مختاری در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، اظهار کرد: خانه کاظمی یکی از بناهای تاریخ شهرستان بستک بوده که در فهرست ملی نیز ثبت شده است.

وی با بیان اینکه بنای تاریخی خانه کاظمی وارث و مالک خصوصی دارد، افزود: ما چندین بار درخواست خریداری این ملک از مالک و اجازه مرمت آن را مطرح کرده‌ایم، چندین نشست در شهرداری و شورای شهر بستک برای تعیین تکلیف این ملک برگزار کرده‌ایم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان با اشاره به اینکه تا زمانی که مالک بنای تاریخی که مالک خصوصی دارد رضایت نداشته باشد ما حق ورود به آن را نداریم، تصریح کرد: علیرغم پیگیری‌های بسیار زیادی که ما انجام داده‌ایم متأسفانه تمایلی از سوی وراث برای اینکه عملیات حفاظتی و مرمتی روی این بنا صورت بگیرد وجود ندارد.

مختاری با بیان اینکه در پی بارندگی‌هایی که در جمعه گذشته (پنجم مرداد) رخ داد، قسمت بیرونی بنا به علت فرسایشی که داشته دچار آسیب‌هایی شده است، عنوان کرد: ما بلافاصله با شهردار و رئیس شورای شهر بستک جلسه‌ای برگزار کردیم تا این موضوع پیگیری شود حتی نامه‌ای به شهرداری مبنی بر اینکه وضعیت کنونی خانه کاظمی مشکلات عدیده اجتماعی در پی خواهد داشت، ارسال کردیم.

وی خاطرنشان کرد: ما اعلام کردیم که هر طور وراث تمایل دارند به‌صورت مشارکتی یا هر جور دیگر با ما همکاری کنند و فقط به ما اجازه دهند که اقدامات حفاظتی و مرمتی را انجام دهیم، بدون اینکه بخواهیم حق مالکیتی داشته باشیم.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هرمزگان ادامه داد: در صورت رضایت مالک خصوصی خانه کاظمی ما این آمادگی را داریم که بلافاصله کار مرمت آنجا را آغاز کنیم.

مختاری با اشاره به اینکه  خیلی به‌ندرت پیش می‌آید که مالک بنای تاریخی به سازمان میراث فرهنگی اجازه ورود ندهد و معمولاً خودشان همکاری دارند، اظهار کرد: ما بیشترین حجم مالکین بناهای تاریخی را در بافت تاریخی بندر کنگ، بندر لافت و بندرلنگه داریم که به‌خوبی با ما تعامل دارند؛ هم به‌صورت مشارکتی هم هرجایی که نیاز هست برای مرمت بادگیرها، جداره و پوشش سقف‌های بناها اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه ما اگر مالک با ما همکاری نکند مجبور می‌شویم از نظر قانونی ورود کنیم و نمی‌توانیم بیشتر از این اجازه دهیم که این بنا آسیب ببیند، افزود: خواهش ما این است که چه مالکین خانه کاظمی و چه مالکین سایر بناهای تاریخی استان به ما کمک کنند و اجازه دهند سازمان میراث فرهنگی اقدامات حفاظتی و مرمتی خود را در این بناها انجام دهد و مطمئن باشند که هیچ‌گونه حق مالکیتی از آن‌ها سلب نخواهد شد.

این مقام مسئول در پایان اضافه کرد: تنها درصورتی‌که بخواهند آن بنا را بفروشند و یا تملک آن را در ازای قیمت کارشناسی شده به سازمان میراث فرهنگی واگذار کنند مالکیت آن به سازمان تعلق می‌گیرد در غیر این صورت هرگونه اقدام مرمتی و حفاظتی از مالکین این بناها سلب مالکیت نمی‌کند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: