• دوشنبه ۲۸ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-13614-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

يك دانشجوى رتبه برتر:

پول در پزشكى و دندان‌پزشکی نيست/مشاغل خدماتى اشباع نمی‌شوند

يك دانشجوى رتبه برتر با تأکید بر اینکه  متأسفانه بيشتر افراد غیرپزشک جامعه گمان می‌کنند، پول در پزشكى و دندان‌پزشکی به ميزان فراوانى به دست می‌آید، ادامه داد: واقعيت اين است كه در شرايط فعلى جامعه با انتخاب اين شغل مانند گذشته نمی‌توان زندگى بسيار مرفهى را فراهم كرد و تنها می‌توان يك زندگى معمولى را فراهم آورد.

سجاد انصارى فرد در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه خلیج‌فارس، با بیان اینکه  متولد بندرعباس هستم، دانش‌آموز دوره اول و دوم متوسطه شهيد حقانى و فارغ‌التحصیل در رشته دندانپزشكى عمومى دانشگاه علوم پزشكى هرمزگان هستم،  عنوان كرد: خوشبختانه امسال در آزمون دكتراى تخصصي موفق به كسب رتبه يك شدم و اكنون دانشجوى دكتراى تخصصی زيست مواد دندانى دانشگاه تهران هستم.

وى با بيان اینکه از مدرسه‌ام راضى بودم، افزود: برنامه‌ریزی و اساتيد خوب، سبب شد كه به هيچ كلاس خارج از مدرسه‌ای نياز نباشد، نه‌تنها من بلكه تمام دانش‌آموزان از مدرسه‌مان راضى بوديم.

 خبر خاصى نبوده است!

انصارى فرد با اشاره به اینکه  در کنکور تخصص از هيچ سهمیه‌ای استفاده نكردم، ادامه داد: مانند بسيارى از دانشجويان با داشتن شرايطى عادى در كنكور تخصصى شركت كردم و موفق به كسب رتبه يك شدم و خبر خاصى نبود.

ببخشيد دكتر شما كجا درس‌خوانده‌اید؟

وى با بيان اینکه از هيچ پزشكى سؤال"در كدام شهر و چه دانشگاهى درس‌خوانده‌اید؟" پرسيده نخواهد شد، عنوان كرد: در حقیقت در رشته‌های پزشكى فرقى نمی‌کند يك پزشك در كدام شهر درس‌خوانده باشد و تنها به خود فرد بستگى دارد كه دوره عمومى و دانشجويى خود را چگونه گذرانده است!

فعاليت مداوم در حوزه فرهنگى و پژوهشى

اين دانشجوى ممتاز با اشاره به اینکه  در دوره دانشجويى علاوه بر درس خواندن در ساير حیطه‌ها نيز فعاليت داشتم، بيان كرد: براى من پر شدن ساعت‌های روزانه‌ام و لزوم برنامه‌ریزی اتفاق بسيار خوبى بود كه در سايه فعالیت‌های غیردرسی‌ام رخ داد.

انصارى فرد اظهار كرد: علاوه بر فعاليت در حوزه درسي، در حوزه فرهنگى و پژوهشى نيز به‌طور مداوم و مستمر در حال فعاليت بودم.

وى در خصوص افتخارات فرهنگى، دانشجويى و پژوهشى خود گفت: مدت دو سال پی‌درپی دانشجوى نمونه دانشگاهمان شدم همچنين سال گذشته عنوان دانشجوى برتر كشور را نيز به دست آوردم و نيز جوان برتر استان و پژوهشگر برجسته کشور نيز از ساير افتخارات به‌دست‌آمده‌ام می‌باشند. در انواع فعالیت‌های فرهنگى نيز شركت می‌کردم.

انصارى فرد با بيان اینکه من و چند تن از دوستانم اولين گروه از دانشجويان بوديم كه کانون‌های فرهنگى دانشگاه را احيا كرديم، افزود: با توجه به تغييراتى كه توسط وزارتخانه ایجادشده بود تصميم گرفتم در کانون‌های فرهنگى دانشگاه فعاليت كنم. شروع كار و فعاليتم در حوزه فرهنگى دانشگاه نيز از سال ٩٣بود.

اين دانشجوى رتبه برتر بيان كرد: رتبه اول كشورى در تئاتر در هشتمين جشنواره فرهنگى دانشگاه علوم پزشكى، رتبه دوم جشنواره بین‌المللی سيمرغ بين دانشگاه‌های سراسر كشور، رتبه اول طراحى صحنه و لباس جشنواره سيمرغ و دبير كانون فيلم و عكس دانشگاه علوم پزشكى هرمزگان را در پرونده فعالیت‌های فرهنگ خوددارم.

ورزشكار و مخترع

انصارى فرد با بيان اینکه در بيشتر تیم‌ها و فعالیت‌های ورزشى دانشگاه نيز حضور داشتم، ادامه داد: خوشبختانه سه اختراع( وسايل دندان‌پزشکی) تحت عنوان‌های "سورويور مدرج" ، "مخروط كاغذى جاذب رطوبت" و سورويور آناتوميك" در سطح ملى به ثبت رسانده‌ام. اميدوارم اختراعاتم وارد بازار كار شوند.

وى همچنين عنوان كرد: نويسنده كتاب" ایده‌های نوين در ساخت ابزارهای سورويور دندانپزشكى" نيز هستم كه در تابستان سال ٩٦ به چاپ رسيد.

زيست مواد دندانى و دریچه‌ای نو در دندانپزشكى

اين دانشجو با بيان اینکه رشته زيست مواد دندانى رشته‌ای نوپا است، بيان کرد: این رشته كه رشته‌ای سخت و دشوار نيز است، فراتر از دندان‌پزشکی است و تنها به علم دندان‌پزشکی خلاصه نمی‌شود.

انصارى فرد همچنين افزود: با شناختى كه نسبت به گروه زيست مواد دندانى، به دست آمد به اين نتيجه رسيدم كه همه به دنبال پيشرفت و هم‌تراز شدن با علم روز دنيا می‌باشند و فی‌الواقع همه آن‌ها  در تلاش‌اند كه "بافت زنده"را حفظ كنند.

وى با بيان اینکه ساختن مواد ترمیم‌کننده دندان آن‌چنان كار دشوارى نيست، عنوان كرد: آن چيزى كه اهميت دارد اين است، يك پزشك بايد بتواند پيشرو در  مسيرى باشد.

پول در پزشكى و دندان‌پزشکی نيست!

اين دانشجو با اشاره به اینکه متأسفانه بيشتر افراد غیرپزشک جامعه گمان می‌کنند، پول در پزشكى و دندان‌پزشکی به ميزان فراوانى به دست می‌آید، ادامه داد: واقعيت اين است كه در شرايط فعلى جامعه با انتخاب اين شغل مانند گذشته نمی‌توان زندگى بسيار مرفهى را فراهم كرد و تنها می‌توان يك زندگى معمولى را فراهم آورد.

خانواده، مهم‌ترین دليلم براى گذراندن دوره دندانپزشكى عمومى در بندرعباس بوده است!

انصارى فرد با بيان اینکه اصلی‌ترین دليل براى ماندن در بندرعباس ما از طرفى به نظرم حضور در كنار خانواده انتخاب عاقلانه‌ای بوده است، از طرفى ماندن در بندرعباس به دليل برخى شرايط، خوبی‌هایی دارد كه نمی‌شود آن‌ها را ناديده گرفت البته حال كه تهران را دیده‌ام متوجه شده‌ام كه ضعف‌های بسيارى وجود دارد، اما در مجموع از انتخاب خود راضى هستم.

وى با اشاره به اینکه دانشجو بودن تنها به درس خواندن نيست، بيان كرد: در دوران دانشجويى  لازم است يك دانشجو براى پويايى،فعالیت‌های ديگرى غير از درس خواندن راهم انجام دهد و براى من نيز پر شدن ساعت‌های روزانه‌ام و لزوم برنامه‌ریزی اتفاق بسيار خوبى بود و در سايه فعالیت‌های غير درسيم رخ داد.

این دانشجو ادامه داد: قرار نيست تنها پزشكان و دندان‌پزشکان بتوانند پول زيادى را به دست آورند، با اندكى تفكر و انديشه و نگرش صحيح می‌توان زندگى سطح بالايى را فراهم كرد.

وى با بيان اینکه معتقدم زندگى تنها داشتن درامد بالا و به‌قول‌معروف پول‌دار شدن نيست، افزود: لذت بردن از زندگى است كه اهميت بيشترى دارد.

مشاغل خدماتى اشباع نمی‌شوند

وى در خصوص صحت تفکر افراد جامعه در خصوص اشباع شدن جامعه از پزشك و دندان‌پزشک عنوان كرد: پزشكى و دندانپزشكى جزء مشاغل خدماتى می‌باشند. نياز به شغل‌های خدماتى هميشه وجود دارد و هیچ‌گاه اشباع نخواهد شد. انصارى افزود: در بسيارى از مناطق محروم به خدمات پزشكى و دندان‌پزشکی نياز شديدى  وجود دارد. معتقدم خدمت‌رسانی تنها اين نيست كه در منطقه‌ای حضور يابى و اعمال پزشكى و دندان‌پزشکی را انجام دهى، يك پزشك بايد به مردم ياد بدهد كه براى حفظ سلامت بدن، دندان و ذهن خود چه‌کاری انجام دهند و برای اين كار حتى نياز نيست در آن منطقه حاضر شود و  اين امكان وجود دارد كه از طريق فضاى مجازى اين موارد آموزش داده شوند. اين موضوع تأثیر و سود بهتري براي افراد جامعه خواهد داشت.

كم سن و سال‌ترین فرد در كلاس درس

اين دانشجو بيان كرد: هنوز درسم تمام نشده بود كه در مصاحبه دكتراى تخصصى شركت كردم، در ميان هم‌دوره‌ای‌های اين مقطع ازنظر سنى جوان‌ترین دانشجو هستم.

علاقه مهم است

وى با بيان اینکه بيشتر علاقه‌ام بود كه من را به سمت اين رشته كشاند، افزود: به جان خريدن سختى و دشوارى اين رشته تنها در سايه علاقه ممكن بود، ساير تخصص‌ها در واقع دوره عمومى دندان‌پزشکی را تكميل می‌کنند، اما در اين رشته علاوه بر تكميل آموزش‌های گذشته، مدام مطالب جديدى، علی‌الخصوص در مورد سلول‌های بنيادى و چگونگى حفظ بافت زنده اضافه می‌شود.

معمولى اما درست  درس می‌خواندم

انصارى فرد با اشاره به اینکه در واقع اهل زياد درس خواندن نيستم، گفت: اعتقادم بر اين است كه زياد درس خواندن مهم نيست و درست خواندن مهم است و داشتن برنامه‌ای صحيح می‌تواند كمك كند كه راحت‌تر به هدف رسيد.

وى اظهار كرد: زياد درس خواندن اراده می‌خواهد و من در خود اين اراده را ندیده‌ام. به نظرم دانش‌آموزى كه از  ٢٤ساعت١٨ساعت درس می‌خواند، انسانى فوق‌العاده است. اما به‌طورکلی  تک‌بعدی بودن را دوست ندارم.

نگاه منتقدانه‌ی معقول سبب پويايى می‌شود

انصارى عنوان كرد: مناظرات روحيه خوبى ايجاد می‌کرد و براى شرکت‌کنندگان بسيار جذاب بود، جو مناظرات را دوست داشتم. منتقد هر گزاره‌ای بودن باعث پويايى می‌شود.

وى افزود: انواع فعالیت‌های فرهنگ را از فیلم‌سازی و تئاتر، شركت در جشنواره‌های كشورى و استانى و ديگر فعالیت‌ها، را در پرونده خوددارم اما مناظره متفاوت‌ترین  تجربه فرهنگى برايم بوده است.

آخرش كه چى؟

انصارى فرد با بيان اینکه بارها از خودم پرسیده‌ام " آخر اين راه چه خواهد بود و می‌خواهم به چه چيز دست‌یابم" ادامه داد: براى جواب دادن به اين سؤال بايد از عمل ضرب رياضى كمك بگيرم، اگر قرار باشد كار دندان‌پزشکی را انجام دهم، سالانه حدود ٢٠٠٠مريض را ويزيت و معالجه خواهم كرد اين تعداد بدون داشتن تعطيلى و كار مداوم به دست خواهد آمد. حال اگر فرض كنيم مدت  بيست سال كار و طبابت را انجام دهم عدد ٤٠٠٠٠ به دست خواهد آمد. يني در تمام دوران كاريم می‌توانم به اين تعداد انسان كمك كنم و مشكلشان را حل كنم و اين تنها پنج‌صدم درصد جامعه ایرانی است!

انصارى فرد ادامه داد: به نظر می‌رسد اگر بتوانم چيزى اختراع كنم و يا به عبارتى چيزى بسازم كه بتواند كارى را در دندان‌پزشکی ساده‌تر كند و يا حداقل سبب شود یک‌دهم درصد از ضريب پوسيدگى يا مشكلات مختلفى چون بوى بد دهان و تحليل لثه كم كند، نتيجه آن سال‌های سال ماندگار خواهد بود و مشكل انسان‌های بسيار زيادى را حل خواهد كرد، علاوه بر آن همان سودى كه قرار بوده است با بيست سال كار مداوم به دست آورم را در مدت‌زمان كمترى به دست آورم و تمام جهان نيز می‌توانند از آن استفاده كنند که براى چنين كار و موفقيت بزرگى سال‌ها تحقيق و مطالعه لازم است.

وى در پايان گفت: حس مفيد بودن بسيار مهم و لذت‌بخش است، هركس بايد آن كارى را انجام دهد كه به آن علاقه دارد. تمام تلاش افراد بر اين باشد كه در كار موردعلاقه خود بهترين باشند.

گفت‌وگو از اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: