• سه شنبه ۲۹ آبان ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 978-14414-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

دانشگاه فنی و حرفه‌ای در مسیر ایجاد رابطه میان صنعت و دانشگاه

دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان هرمزگان در جهت ایجاد رابطه و هم‌افزایی میان صنعت و دانشگاه‌ها اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه هرمزگان، شرکت شهرک‌های صنعتی هرمزگان و مخابرات استان هرمزگان کرد.

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در این خصوص با بیان اینکه متأسفانه در  کشور ما  تعداد واحدهای دانشگاهی بی‌شماری وجود دارد که موازی کاری می‌کنند، بیان کرد: باید هرچه سریع‌تر با یک عزم ملی این مشکل حل شود، حتی اگر تنها استان هرمزگان را در نظر بگیرید هم تعداد بی‌شماری دانشکده و دانشگاه وجود دارد و به‌صورت موازی در حال پرورش دانشجوهای مشابه هستند.

رضا زنگنه مطلق افزود:  این تفاهم‌نامه اولین گام برای هم‌افزایی و هم‌گرایی دانشگاهی بود، تلاش می‌کنیم ظرفیت‌های خود را به اشتراک بگذاریم و به ارتقای سطح آموزشی به‌خصوص در حوزه کارگاهی و آزمایشگاهی که تجهیز کردن آن‌ها بسیار کار سختی است، کمک کنیم.

زنگنه با بیان این‌که می‌توانیم همکاری‌های بیشتری را هم  داشته باشیم، عنوان کرد: در حقیقت باید منابع خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و بتوانیم در جهت تقویت دو مجموعه همکاری کنیم.

معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: امکان هم‌افزایی، همکاری و استفاده از امکانات مختلفی در جهت مأموریت‌های دو دانشگاه وجود دارد.

رئیس دانشگاه هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه امکان هم‌افزایی، همکاری و استفاده از امکانات مختلفی در جهت مأموریت‌های دو دانشگاه وجود دارد، عنوان کرد: آموزش‌های مهارتی و آماده کردن دانش‌آموختگان برای عهده‌دار شدن مشاغل از مهم‌ترین دغدغه‌های کشورمان است.

دکتر علی‌اکبر شیخی  با بیان این‌که دانشگاه فنی و حرفه‌ای مأموریت گرا است، افزود: یکی از مشکلات و کمبودهای ما در خصوص آموزش‌های مهارتی و فنی حرفه‌ای است، دانشگاه فنی حرفه‌ای این مأموریت را بر عهده ‌دارد.

رئیس دانشگاه هرمزگان اظهار کرد: با توجه به این‌که دانشگاه هرمزگان دانشگاهی جامع است و در حوزه تحصیلات تکمیلی نیز فعالیت دارد تصمیم گرفتیم آموزش‌های مهارتی را هم مدنظر قرار دهیم و معتقدیم باید دانش‌آموختگان برای مشاغل آماده شوند و مهارت‌های لازم را داشته باشند.

وی ادامه داد: امضای این تفاهم‌نامه فرصت خوبی است که از دانشگاه فنی و حرفه‌ای استفاده کنیم، دانشگاه هرمزگان در حوزه آموزش‌های نظری فعالیت‌های گسترده‌ای دارد.

رئیس دانشگاه هرمزگان افزود: باید این تفاهم‌نامه را مبنا قرار داده تا همکاری‌های بیشتری را در ارتقاء آموزش عالی و آموزش‌های مهارتی ویژه شاهد باشیم.

وی در پایان گفت: امیدواریم این همکاری و هم‌گرایی باعث نتایج مطلوبی در حوزه آموزش‌های عالی شود.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تفاهم‌نامه‌ای که میان دانشگاه فنی و حرفه‌ای و شرکت شهرک‌های صنعتی هرمزگان به امضا رسید، عنوان کرد: بنا داریم با این تفاهم‌نامه درواقع آموزش‌های مهارتی موردنیاز واحدهای صنعتی استان را فراهم کنیم.

سید امیر امیری زاده اضافه کرد: معرفی و پرورش نیروی‌های آموزش‌دیده متخصص به واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی می‌تواند به فرایند تولید شرکت‌ها کمک کند و تأثیرات خود را نشان دهد.

وی افزود: استان هرمزگان در سال‌های اخیر با استقبال خوبی در حوزه صنعت از جانب سرمایه‌گذاران برخوردار بوده است.

این سرمایه‌گذاران انتظار دارند، نیروی آموزش‌دیده و متخصص را فراهم کنیم که به‌محض این‌که سرمایه‌گذاران طرح‌های خود را به بهره‌برداری رساندند به مشکل تأمین نیرو در استان  برنخورند.

امیری زاده ادامه داد: در شرق استان هرمزگان، شهرک صنعتی جاسک را احداث کردیم که سرمایه‌گذاران مجتمع پترو پالایشگاهی است و 2500 نفر نیروی کار نیاز دارد، درواقع صنایع مرتبط با نفت و گاز و پتروشیمی باید دارای  نیروهایی متخصص باشند این تفاهم‌نامه کمک می‌کند که آموزش‌های موردنیاز آنان را برای دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نظر بگیریم که بتوانند از این ظرفیت استفاده کنند.

رئیس هیئت‌مدیره و مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی هرمزگان با اشاره به این‌که استان هرمزگان در نوار ساحلی قرار دارد، افزود: با توجه به وجود صنایع شیلاتی، کشتی‌سازی، شناورسازی، صنایع مرتبط با خرما و صنایع مرتبط با محصولات کشاورزی در استان باید آموزش‌ها از حالت عمومی به حالت تخصصی مبدل شوند.

امیری زاده در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم فضا و ظرفیتی که در حوزه صنعت به وجود آمده است را به کمک دانشگاه فنی و حرفه‌ای استان همگام‌سازی کنیم و همگام با این دانشگاه پیش برویم.

مدیرعامل مخابرات استان هرمزگان نیز در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در بخش ارتباط صنعت و دانشگاه قطعاً ضروری است که همکاری خوبی بین صنعت مخابرات و ارتباطات با دانشگاه فنی و حرفه‌ای داشته باشیم.

امیر یگانه با اشاره به این‌که  تلاش‌های ریاست و اساتید کشوری و استانی این دانشگاه به پیشرفت دو طرف تفاهم‌نامه کمک خواهد کرد، عنوان کرد: هر کمک و فعالیتی  که بتوانیم با آن فرایند این تفاهم‌نامه را تسریع و تسهیل بخشیم نیز در این جلسه بررسی شد.

وی ادامه داد: خوشبختانه مذاکرات خوبی صورت گرفت و با هماهنگی‌های صورت گرفته با آقای صدری مدیرعامل مخابرات ایران شد، نگرش  وی نیز هم‌راستا با نظرات ما است.

یگانه در پایان گفت: توسعه ارتباطات و نیز تأمین آزمایشگاه‌ها و سخت‌افزارهای موردنیاز دانشجویان دانشگاه فنی و حرفه‌ای بندرعباس و هرمزگان بر عهده ما است در مقابل این دانشگاه نیز در بحث‌های آموزشی و نرم‌افزاری به ما کمک خواهد کرد.

گزارش از اسما سارنگی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج‌فارس

 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: