• دوشنبه ۵ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۶
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 979-286-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور:

دانشگاه‌ها باید تقاضامحور باشند نه عرضه محور/تمامی رشته‌های دانشگاهی نیاز به بازبینی دارند

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور گفت: دانشکده در 31 استان و 120 شهر و 200هزار جمعیت دانشجو دارد که بزرگترین دانشگاه دولتی و حضوری در ایران هستیم، 24هزار استاد و مدرس در دانشگاه مشغول فعالیت هستند.

رضا زنگنه مطلق در حاشیه سومین نشست تخصصی کمیته راهبردی مدیریت رشته های دریانوردی کشور در مجتمع ایزوایکو، در گفت و گو با ایسنا، منطقه خلیج فارس، عنوان کرد: 150رشته کاردانی و کارشناسی در کشور در این دانشگاه ها وجود دارد، بخشی از این رشته ها باید حذف شوند زیرا دوره آنان تمام شده و اشتغال برای آنان وجود ندارد، همچنین باید رشته های جدیدی را ایجاد کنیم که بازار کار داشته باشند.

وی با بیان اینکه  دانشگاه‌ها باید تقاضامحور باشند نه عرضه محور، افزود: دانشگاه فنی و حرفه ای دانشگاهی از نسل سوم و دانشگاه کار آفرین است و در راستای مأموریت خود تلاش می کند.

زنگنه مطلق با بیان این که بزرگترین مشکل جامعه ما مشکل اشتغال است، ادامه داد: در دانشگاه فنی و حرفه ای نمی خواهیم پایبند به روش های قبل باشیم و به شکل قدیمی تنها یک سری کد رشته محل هایی که به صورت سنتی و عادت در دفترچه های کنکور وجود دارد به بازار عرضه کنیم.

وی با بیان این که این تغییر شکل کار آسانی نخواهد بود، افزود: تمام تلاشمان را می کنیم که این کار انجام شود و اولین قدمی که در این راه برداشته شد برای توسعه رشته های دریایی است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور تصریح کرد: این تحول را از دو استان شمالی مازندران، گیلان و دو استان جنوبی هرمزگان و بوشهر که ظرفیت استفاده از صنایع دریایی و رشته هایی که از طریق دریا و رشته های دریایی می توانند ایجاد کنند، شروع کرده ایم.

وی ادامه داد: رشته هایی از قبل وجود داشته اند که سال ها به صورت سنتی دانشجو در آن ها تربیت می شدند و با مشکل اشتغال روبه رو بودند.

زنگنه مطلق عنوان کرد: سعی کردیم با تمام نهاد های ذی ربط از جمله سازمان بنادر و دریانوردی که نقش حاکمیتی در رشته های مرتبط با دریا دارند تفاهم نامه ای را امضا کنیم. در قالب این تفاهم نامه یک سری الزامات وجود دارد که ما باید رعایت کنیم و یک سری مسئولیت ها نیز وجود دارد که سازمان بنادر برعهده دارد.

وی بیان کرد: در راستای این الزامات کمیته راهبری تشکیل شد، این کمیته 4 استان نامبرده شده را در برمی گیرد.

زنگنه مطلق گفت: سیاست گذاری ها و مطالعات انجام می شود راهبرد ها انجام می شود و به موازات  آن کمیته های اجرایی تشکیل شده است، تقریبا هرسه هفته یک بار در یک استان نشستی تشکیل می دهیم و تمام کار هایی که باید انجام شود را مرور می کنیم.

وی بیان کرد: امیدواریم در بهمن ماه گام اول استقرار سامانه مدیریت کیفیت برای رشته های دریایی را طبق تقویمی که نوشته ایم را برداریم.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه فنی و حرفه‌ای کشور عنوان کرد: به موازات سایر کمیته ها، کمیته ای را نیز تشکیل داده ایم که سرفصل ها را مطابق اساندارد های جهانی می نویسیم و امیدوار هستیم در سال تحصیلی آینده بر همین اساس بتوانیم بر همین اساس دانشجویان را جذب کنیم و سازمان بنادر تمام شرکت هایی که مرتبط با ارتباطات رشته های دریایی هست را از خروجی های دانشگاه فنی و حرفه ای به صورت دانشجوهای استاندارد استفاده کنند.

وی در خصوص تعداد رشته هایی که برای مرحله اول و برای آغاز کار در نظر گرفته شده است، گفت: مکانیک موتور های دریایی و رشته دریانوردی (ناوبری دریایی) رشته الکترونیک و مخابرات دریایی از قبل بوده است.

زنگنه مطلق ادامه داد: طبق برآوردهایی که صورت پذیرفت در فازهای بعدی رشته هایی مثل رشته های کشتی سازی، رشته های مرتبط باشیلات، ایمنی و بهداشت دریایی و رشته های مربوط به آفشور در دستور کار خود قرار داده ایم.

وی در خصوص روش جذب دانشجو گفت: این کار به همان روش قبل انجام می شود، اما سعی می کنیم که استاندارد سازی کنیم. در واقع استاندارآموزشی و آموزش استاندارد را در برنامه خود قرار داده ایم.

زنگنه مطلق عنوان کرد: دانشجویان فارغ التحصیل شده از دانشگاه فنی و حرفه ای بلافاصله پس از فراغت از تحصیل امکان و آمادگی وارد شدن به بازار کار را دارند. البته دانشجویان پس از فارغ التحصیلی با داشتن سرتیفیکت می توانند روی کشتی ها و شناور ها مستقر شوند.

وی ادامه داد: این کار مستلزم زمان و هم مستلزم هزینه بود ، آن ها را در قالب سیلابس های درسی و دانشگاهی قرار دادیم، به همین دلیل علاوه بر این که دانشجویان آموزش های استاندارد را می بینند سرتیفیکیت‌های لازم را اخذ می کنند و آماده ورود به بازار کار شوند.

زنگنه مطلق در خصوص ظرفیت جذب دانشجو، بیان کرد: جذب دانشجو باید متناسب با شرایط آموزش و پرورش باشد واقعیت این است که با توجه به این که نظام آموزش عالی از سال آینده دانشجویان جدید وارد دانشگاه می شوند و نحوه کنکور و پذیرش هنوز مبهم است ما سعی می کنیم برای ورود دانشجویان هیچگونه محدودیتی نداشته باشیم.

وی در پایان گفت: همه رشته های دانشگاهی نیاز به بازبینی دارند، دانشگاه های جنوب کشور با توجه به پتانسیل و ظرفیت کار و اشتغال دارند در این حیث ضعیف بوده اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: