• جمعه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-2087-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان:

طرح توانمند سازی مطبوعات هرمزگان مورد موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان گفت: طرح توانمند سازی مطبوعات هرمزگان مورد موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت و برای بررسی بیشتر به استان ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس، معصومه قاسمی در جمع خبرنگاران افزود: خانه مطبوعات هرمزگان طرح یاد شده را در راستای تقویت و حمایت از نشریه های محلی و جلوگیری از تعطیلات آن ها، آماده کرده است و برای دسترسی نشریات به مزایای طرح، رایزنی های لازم از سوی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری انجام شده است.

وی بیان کرد: این طرح پس از آسیب شناسی با صدور بخشنامه ای از سوی معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان به تمامی دستگاه های دولتی ابلاغ می شود که امیدواریم مدیران دستگاه ها با اجرای این طرح به کمک نشریات استان بشتابند.

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان تصریح کرد: این بخشنامه دارای سه بند است که در بند نخست همه دستگاه های دولتی موظف هستند آگهی خود را به سامانه فرهنگ و ارشاد اسلامی ابلاغ کنند تا براساس دستور العمل بین نشریات استانی و سراسری توزیع شود.

قاسمی خاطرنشان کرد: در بند دیگر نیز تمام دستگاه های یاد شده که سفارش آگهی به نشریات می دهند، حق ندارند مبلغ قید شده در فاکتورهایی که از طرف اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر می شود را کم یا زیاد کنند و هزینه آگهی چاپ شده حداکثر تا مدت یک ماه پرداخت شود.

وی یاد آورشد: مهم ترین موضوع این بخشنامه بحث اشتراک روزنامه ها است که با توجه به گران شدن کاغذ، نشریات نمی توانند نسخه های روزنامه را به صورت منظم چاپ کنند.

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان ادامه داد: به علت تورم و بالا رفتن نرخ کاغذ و هزینه های چاپ، بسیاری از نشریات هرمزگان بویژه هفته نامه های محلی مجبور به تعطیلی شده اند.

قاسمی اضافه کرد: با توجه به بخشنامه معاون سیاسی و امنیتی استانداری مبنی بر کمک به توانمند سازی نشریات و ایجاد راهکارهای لازم با تاکید بر ابزارهای قانونی آن، برای برون رفت از شرایط نامطلوبی که رسانه های استان دارند، خود اتفاق بی سابقه ای هست که تاکنون افتاده و جای قدردانی دارد.

مدیرعامل خانه مطبوعات هرمزگان همچنین به وظایف جدید این خانه اشاره کرد و گفت: اداره کل مطبوعات وزارت ارشاد 16 وظیفه را به خانه مطبوعات استان ها محول کرده که باید با همکاری اعضا این امور محقق شود.

قاسمی بیان کرد: برگزاری نمایشگاه ها و جشنواره ها، حضور نماینده خانه مطبوعات ایران در شورای هماهنگی تشکل های روزنامه نگاری مدیریتی، اعزام روزنامه نگاران عضو برای شرکت در نشست ها و کنفرانس های خبری، معرفی روزنامه نگاران عضو برای برنامه های ویژه، برگزاری دوره های آموزشی روزنامه نگاری، معرفی متقاضیان دارای اولویت در استان برای دریافت مجوز امتیاز نشریه، اجرای برنامه های مصوب در استان بر اساس بودجه تخصیصی و معرفی نماینده خانه مطبوعات به شورای حل اختلاف از جمله این وظایف است.

وی، ساماندهی، نظارت و پیگیری امور مربوط به مراکز توزیع نشریه و دکه های مطبوعاتی، ارزیابی کمی و کیفی نشریات استان، درصد نحوه انتشار آگهی دستگاه های دولتی و نظارتی و ارایه گزارش تخلفات نشریات استانی به اداره کل استان، معرفی روزنامه نگاران برای عضویت در صندوق اعتباری هنر و دریافت تسهیلات، رصد تخلف کانون های تبلیغاتی، پیگیری امور رفاهی روزنامه نگاران، ارایه گزارش عملکرد هیات مدیره و تراز مالی خانه در بازه زمانی و تعامل و همکاری با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در انجام وظایف محوله از دیگر وظایف محوله است.

به گزارش ایسنا، استان هرمزگان در حال حاضر 102 رسانه مکتوب دارد که 7 روزنامه، 31 هفته نامه، 11 مورد دوهفته نامه، 12 ماهنامه، 3 مورد دو ماهنامه و 9 فصلنامه را در بر می گیرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: