• یکشنبه ۱۱ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 979-2787-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک کارگردان تئاتر در هرمزگان:

بدون حامی مالی خلاقیت هنرمند کور می‌شود/"خدای کشتار" روایتی از خشونت موجود در اجتماع است

یک کارگردان تئاتر در هرمزگان گفت: در بیشتر مواقع وقتی حامی و پشتوانه مالی   نداشته باشی که کار را جلو ببرد خلاقیت شما کور می‌شود.

مهران محمود زاده دهبارزی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، در خصوص اجرای  کارگردان نمایش "خدای کشتار" در بندرعباس،  اظهار کرد: این نمایش برگرفته از نمایشنامه‌ای از یاسمین رضا است به نام خدای کشتار، اینکه این متن را انتخاب کردیم درواقع خشونتی است که در درون اجتماع شاهدش هستیم؛ البته باید گفت در همه جای دنیا به دلیل نگاه مدرنی که وجود دارد این اتفاق افتاده است.

وی ادامه داد: تکنولوژی و مدرنیته آمده اما همه‌چیز به‌ظاهر بوده و ضروری نیست، برای مثال بر سر چهارراه‌ها همه می‌خواهند زودتر عبور کنند و از یکدیگر رد شوند و بر سر هم فریاد می‌زنند، همه این‌ها باعث شد به فکر افتاده و متنی را کار کنیم که نشان دهیم که این خشونت در همه ما وجود دارد، ما به‌ظاهر انسان‌هایی متمدن هستیم اما هنوز این خشونت در زندگی ما وجود دارد.

کارگردان نمایش "خدای کشتار" در خصوص سبک این نمایش عنوان کرد: نمایش خدای کشتار داستان دو خانواده است که به خاطر دعوای پسرانشان در مدرسه و آسیب‌هایی ازجمله خورد کردن دندان‌های یکدیگر، قرار می‌گذارند تا در خانه یکی از این خانواده بنشینند و در مورد این موضوع صحبت کنند که دیگر چنین اتفاقی نیفتد، اما وقتی می‌خواهند باهم مذاکره کنند اتفاقاتی رقم می‌خورد که فراتر از درگیری آن دو پسربچه است؛ امیدوارم مردم از این نمایش لذت ببرند.

محمودزاده در خصوص امکان اجرای عموم تئاتر "خدای کشتار"  در استان و سراسر کشور تصریح کرد: اگر شرایط این کار به وجود بیاید حتماً اجرا را به شهرهای دیگر نیز خواهیم برد، این نمایش مختص به یک مکان خاص نبوده و جهانی است؛ این نوع نمایشنامه‌ها را در هر جای دنیا می‌توان اجرا کرد.

وی اضافه کرد: بنده به‌شخصه دوست داشتم در سال جاری بیشتر توجهم به اجرای عموم باشد، یعنی کار برای مردم باشد چراکه ما هم هنر برای هنر داریم و هم هنر برای مردم، به همین دوست داشتم کاری متناسب با مردم و اتفاقاتی که در جامعه می‌افتد اجرا کنم و تمام تلاشم را کردم که این اتفاق رقم بخورد و امیدوارم تأثیرگذار باشد.

این کارگردان تئاتر در هرمزگان در پاسخ به این سؤال که وجود یک تهیه‌کننده و حامی مالی چقدر می‌تواند در اجرای یک کار هنری تأثیرگذار باشد، بیان کرد:  تهیه‌کننده خیلی تأثیرگذار است، در بیشتر مواقع وقتی حامی و پشتوانه مالی  نداشته باشی که کار را جلو ببرد خلاقیت شما کور می‌شود.

محمودزاده ادامه داد: برای مثال اگر حامی مالی نباشد به خود می‌گوییم هزینه فلان دکور یا لباس زیاد است و از آن صرفه نظر می‌کنیم و این موارد باعث می‌شود که کارگردان ایده اصلی خود را کنار بگذارد اما وجود حامی مالی ذهن آدم را پرورش می‌دهد و می‌توانیم بدون دغدغه و خلاقانه تصمیم بگیریم.

وی اضافه کرد: البته داشتن حامی مالی در تناقض با جمله معروف محدودیت خلاقیت می‌آورد نیست، باوجود حامی مالی استرس کار کمتر می‌شود، اعصاب کارگردان راحت‌تر است، بازیگران راحت‌تر بازی می‌کنند و شرایط حرفه‌ای به وجود می‌آید و این خیلی خوب است که هرکسی کار خودش را انجام می‌دهد و روی تخصص خودش تمرکز می‌کند.

این کارگردان تئاتر در هرمزگان وجود تهیه‌کننده برای تئاتر را یک اتفاق مثبت دانست و افزود: وقتی تهیه‌کنندگان وارد عرصه تئاتر شوند فکر و اندیشه و پرسشگری تولید می‌شود و اتفاق بسیار مثبتی رخ می‌دهد، امیدوارم اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قدردان این تهیه‌کنندگان باشند تا به‌گونه‌ای نشود که روزی تهیه‌کنندگان به سمت تئاتر نیایند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: