• سه شنبه ۱۳ آذر ماه، ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 979-6414-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی:

غفلت در پیشگیری از ایدز، عواقب جبران‌ناپذیری دارد/رفتار اجتماعی نامناسب، فرد مبتلا را به انزوا می‌کشاند

یک کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با بیان اینکه اقدام دیرهنگام خانواده‌ها، آموزش‌وپرورش و سایر ارگان‌های وابسته، برای ارائه آموزش در زمینه پیشگیری از بیماری‌ایدز عواقب و آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیری را در بر خواهد داشت، افزود: با توجه به اینکه سن تجربه کنندگان کاهش پیداکرده بهترین گروه‌های هدف نوجوانان و جوانان هستند که در مدارس و دانشگاه‌ها  مشغول به تحصیل می‌باشند و می‌توان با آموزش کامل و جامع  این گروه ، آسیب‌های اجتماعی را به حداقل رساند.

نجمه حمزوی در گفت‌وگو با ایسنا، منطقه خلیج‌فارس، افزود: آموزش، آگاهی و شناخت در مورد بیماری اولین قدم در راه افزایش سلامت جامعه است.

وی با بیان اینکه در برخورد با یک تهدید بهداشتی باید واقعیت اجتماعی را شناخت و بدون قضاوت به فکر راه‌حل منطقی برای معضل بهداشتی اجتماعی بود، اظهار کرد: بیماری‌ایدز را نمی‌توان در هیچ جامعه و طبقه اجتماعی انکار کرد، بیماری‌ای که تابوی آن در جامعه سنتی به دلیل آگاهی کم رو به گسترش است  و تا زمانی که این تابو شکسته نشود مقابله با آن سخت بوده و روند صعودی را خواهد داشت.

حمزوی با اشاره به اینکه با توجه به اینکه سبک زندگی در جوامع امروز تغییر کرده و سن بسیاری از آسیب‌های اجتماعی از جمله استفاده از مواد مخدر صنعتی و سنتی و رابطه جنسی پایین آمده است، اضافه کرد: به‌تبع آن می‌بایست سن آموزش هم پایین آید چرا که به علت آگاه نبودن در زمینه‌های بیماری و راه‌های انتقال و پیشگیری، جامعه در معرض خطر و آسیب قرارگرفته است.

وی با اشاره به گفته یکی از نمایندگان مجلس مبنی بر اینکه در حال حاضر در انتقال بیماری‌ ایدز، استفاده از سرنگ جای خود را به روابط جنسی داده است، تصریح کرد: این زنگ خطری است برای تمامی گروهای سنی خصوصاً دانش آموزان که از آگاهی کمتری برخوردارند.

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با بیان اینکه طبق داده‌های پژوهشی که در شماره 57 فصلنامه رفاه اجتماعی منتشر شد، 33.9 درصد پسران و 27 درصد از دختران به میل خود رابطه جنسی برقرار کرده بودند که پژوهش مذکور نشان‌دهنده این است که آگاهی و سلامت جنسی دانش آموزان درخطر است.

حمزوی با اشاره به اینکه سطح آگاهی پایین یکی از فاکتورهای مهم افزایش آمار مبتلایان به ایدز است، اضافه کرد: نقص آگاهی اصلی‌ترین دلیل ابتلا به ویروس ایدز است و از گروه‌های در معرض خطر، جوانان و نوجوانانی هستند که ناآگاه از عواقب رفتارهای پرخطرند.

وی با بیان اینکه ایدز برچسب اجتماعی به دنبال دارد که موجب پنهان ماندن و به دنبال آن افزایش مبتلایان خواهد شد، عنوان کرد: تابو و انگ بودن بیماری‌ایدز باعث شده است آگاهی از این بیماری در جامعه در سطحی پایینی قرار گیرد.

این فعال اجتماعی با اشاره به اینکه رفتار اجتماعی نامناسب که بازخورد عدم آگاهی از بیماری‌ایدز است، فرد را به انزوا می‌کشاند و شخص بیمار به خاطر هراس از انزوا اجتماعی، بیماری را کتمان می‌کند و ممکن است برای درمان خود نیز اکراه داشته باشد، ابراز کرد: مسائل اجتماعی پیش روی فرد مبتلا بیشتر از خود بیماری شخص را رنج می هد و باعث پنهان ماندن بیماری می‌شود که طبعات این پنهان‌کاری گسترش بیماری است.انکار و عدم پذیرش این آسیب اجتماعی نه‌تنها کمکی به بهداشت جامعه نمی‌کند بلکه سلامتی جسمی، جنسی و روانی جامعه را در معرض خطر قرار خواهد داد.

وی ادامه داد: انگ، تبعیض و طرد از اجتماع تنها بخشی از مشکلات بیماران مبتلا به ایدز در جامعه و البته سخت‌ترین بخش این واقعیت است یکی از دلایل نگرش منفی مردم به بیماری آگاهی کم و درک نادرست از این بیماری است.

حمزوی اضافه کرد: خانواده اولین آموزش‌دهنده، آموزش‌وپرورش به‌عنوان متولی تعلیمات کشور از مقطع ابتدایی تا دانشگاهی  و سایر ارگانها به‌عنوان عوامل مؤثر بر آگاهی جامعه از آسیب‌های اجتماعی هستند.

این کارشناس ارشد جامعه‌شناسی با بیان اینکه اقدام دیرهنگام خانواده‌ها، آموزش‌وپرورش و سایر ارگانهای وابسته، برای ارائه آموزش در زمینه پیشگیری از بیماری‌ایدز عواقب و آسیب‌های اجتماعی جبران‌ناپذیری را در بر خواهد داشت، افزود: با توجه به اینکه سن تجربه کنندگان کاهش پیداکرده بهترین گروه‌های هدف نوجوانان و جوانان هستند که در مدارس و دانشگاه‌ها  مشغول به تحصیل می‌باشند و می‌توان با آموزش کامل و جامع  این گروه ، آسیب‌های اجتماعی را به حداقل رساند.

وی ادامه داد: با بالا بردن آگاهی از طریق رسانه‌های ارتباط‌جمعی می‌توان ضمن رفع قبح بیماری و کاهش تعداد بیماران،  از طرد اجتماعی، انگ و تبعیض افرادی که با بیماری‌ایدز زندگی می‌کنند، پیشگیری کرد.

حمزوی با اشاره به اینکه برای کاهش اثرات انگ نیاز به مداخلات، رفع تبعیض اجتماعی و حمایت‌های اجتماعی است تا افراد مبتلا بتوانند به سطح بالاتری از سلامت، طول عمر، اشتغال و کیفیت زندگی دست یابند، اظهار کرد: امید است با فرهنگ‌سازی و آموزش جامع تمامی طبقات اجتماعی، بیماری‌ایدز از زیر چتر تابو اجتماع خارج و در زیر آسمان آبی آگاهی در جاده سلامت رو به افقی روشن قدم‌های استوار بردارد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: