• پنجشنبه ۲۳ اسفند ماه، ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۳
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 9712-13414-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آئین نکوداشت "شیخ شهاب الدین احمد ابن ماجد" برگزار شد

مراسم نکوداشت شیخ شهاب الدین احمد ابن ماجد از دریانوردان هرمزگانی در دانشگاه هرمزگان برگزار شد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج فارس،  در راستای زمینه‌سازی برای الگو‌سازی از نخبگان، شخصیت‌های برجسته علمی و همچنین ایجاد روحیه تلاش و خودباوری در میان اساتید، دانشجویان و ‌پژوهشگران، آیین تکریم و نکو‌داشت شیخ شهاب‌الدین احمد بن ماجد سعدی کنگی در دانشگاه هرمزگان برگزار شد.

وحید عامری سیاهوئی رئیس بنیاد نخبگان هرمزگان گفت: این دریانورد نامدار ایرانی در حوزه بین المللی فعال بود و در شرق آفریقا، دریای ژاپن و اقیانوس هند دریانوردی می‌کرد.

وی با بیان اینکه "احمد ابن ماجد" اهل بندرکنگ بود که در قرن نهم هجری و مقارن با ظهور شاه اسماعیل صفوی زندگی می‌کرد، تصریح کرد: این شخصیت تاریخی الگوی مناسبی برای جوانان و فعالان حوزه دریا است.

رئیس بنیاد نخبگان هرمزگان هدف از برگزاری نکوداشت این دریانورد را توسعه و ترویج فرهنگ تکریم مشاهیر، سرآمدان و نخبگان جامعه عنوان کرد.

عامری سیاهوئی اضافه کرد: از احمد ابن ماجد بیش از ۴۰ اثر فاخر مانند کتاب الفوائد به عنوان دایره المعارف جامع دریانوردی و اشعار مربوط به دریا به جا مانده است.

وی افزود: معرفی ابزار و ادوات دریانوردی، مسیر‌های دریایی، فنون کشتی سازی، آشنایی با باد‌های موسمی و جریان‌های دریایی از تالیف‌های شیخ احمد ماجد است.

رئیس بنیاد نخبگان هرمزگان بیان کرد: برای شناساندن بیشتر این شخصیت بزرگ دریانوردی به جامعه مستند زندگی آن نیز تهیه شده است.

به گزارش ایسنا، رونمایی از کتاب نگرشی به زندگی و آثار احمد ابن ماجد نوشته دکتر منصور لوایی و اهدای تندیس این دریانورد هرمزگانی به یکی از فعالان حوزه دریا از دیگر بخش‌های مراسم نکوداشت بود.

اجرای تئاتر شیخ شهاب‌الدین احمد ابن ماجد سعدی کنگی با هنرمندی گروه آنامیس میناب که در آن به گوشه‌ای از فعالیت دریانوردی این دریانورد برجسته پرداخته شده بود، پخش مستند ناخدا احمد ابن ماجد سعدی کنگی معروف به شیر دریاهادر، پخش نماهنگ منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری‌اسلامی‌ایران با موضوع امنیت دریا، امنیت داخلی و نقش و اقتدار نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک نیروی راهبردی درآب‌های بین‌المللی از بخش‌های دیگر این مراسم بود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: