• چهارشنبه ۲۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 983-2487-5
  • خبرنگار : 60
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم خبر داد:

آغاز به کار جامعه فعالین صنایع‌دستی قشم/ اشتغال بیش از یک هزارنفری حوزه صنایع‌دستی در قشم

مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم از تشکیل جامعه فعالین صنایع‌دستی قشم هم‌زمان با روز جهانی صنایع‌دستی خبر داد.

به گزارش ایسنا، منطقه خلیج‌فارس از قشم، طاهره شهرکی در جمع خبرنگاران با اشاره به ظرفیت ارزشمند جزیره در حوزه صنایع‌دستی عنوان کرد: جامعه فعالین صنایع‌دستی قشم با هدف حمایت از قشر صنعتگر جزیره آغاز به کار می‌کند.

وی ادامه داد: توسعه و ترویج صنایع‌دستی، پاسداشت و معرفی میراث ملموس و ناملموس جزیره، ساماندهی آثار فرهنگی-هنری و جهت‌بخشی به تسهیلات بانکی و بیمه‌ای صنعتگران قشم از اهداف دیگر این اقدام است.

شهرکی افزود: همان‌گونه که بانوان هنرمند جزیره با گره زدن نقش و نگارهای زیبا به زندگی، روح طراوت و شادابی را به خانه و جامعه هدیه می‌کنند، مردان صنعتگر قشمی با تراشیدن چوب، آثاری بی‌مانند به جهانیان ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه بیش از یک هزار نفر در 12 رشته صنایع‌دستی در قشم مشغول به فعالیت هستند، افزود: تاکنون هفت رشته از صنایع‌دستی قشم شناسنامه‌دار شده‌اند و این روند به‌منظور برندسازی صنایع‌دستی جزیره ادامه خواهد داشت.

به گفته مدیر میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سازمان منطقه آزاد قشم رشته‌های خوس دوزی، گلابتون دوزی، زری و شک بافی، تولید احجام چوبی سنتی و مینیاتوری، ساخت سازهای سنتی، حصیربافی و تولیدات دریایی ازجمله صدف تراشی ازجمله رشته‌هایی هستند که دارای شناسنامه هستند.

شهرکی ادامه داد: سواس بافی، برقع دوزی، لچک سازی، ساخت عروسک‌های سنتی، ساخت کپکاپ، گلیم‌بافی، قالی‌بافی و آهنگری از دیگر رشته‌هایی هستند که توسط صنعتگران جزیره دنبال می‌شوند و امیدواریم در آینده‌ای نزدیک این رشته‌ها نیز صاحب شناسنامه شوند.

شهرکی گفت: شناسنامه‌دار کردن صنایع‌دستی یکی از مهم‌ترین گام‌های رونق و ارتقای این صنعت است و در همین راستا دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی بر اساس نیاز جامعه و بازار در حوزه‌های برندینگ و بسته‌بندی برای فعالان صنعت صنایع‌دستی قشم برگزار می‌شود.

وی همچنین تجلیل از هنرمندان برتر حوزه صنایع‌دستی، افتتاح نمایشگاه محصولات صنایع‌دستی در محل لابی سیتی سنتر و کلنگ زنی کارگاه و فروشگاه صنایع‌دستی روستاهای شیب دراز و گورزین را ازجمله مهم‌ترین برنامه‌های روز جهانی صنایع‌دستی در قشم اعلام کرد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: