• دوشنبه ۳ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 984-1014-5
  • خبرنگار : 04
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

محیط‌بان تو حامی طبیعتی، حامی تو کیست؟!

سه سال پیش بود که هرمزگان دیار آفتاب و مردمان حافظ همیشگی خلیج‌فارس یک‌بار دیگر در سوگ دو تن از فرزندان برومندش نشسته بود، فرزندانی از تبار مردمان سخت‌کوش که در راه دفاع از مرزوبوم و میراث طبیعی کشور از جان خود گذشتند و به‌سوی خداوند متعال عروج کردند.

‌به گزارش ایسنا، ‌روز پنجشنبه سوم تیرماه سال 95 طی مأموریت گشت و کنترل در ضلع غربی منطقه حفاظت‌شده گنو، شکارگاه سیاتک و تنگه گچ دو تن از محیط‌بانان منطقه حفاظت‌شده گنو،  محمد دهقانی و پرویز هرمزی به دست شکارچیان غیرمجاز به شهادت رسیدند.

خبر شهادت دو محیط‌بان هرمزگانی، سوم تیرماه سال 95 یک‌بار دیگر استان مظلوم اما شهیدپرور و قهرمان هرمزگان را در کانون توجهات قرارداد، استانی که گرم‌ترین ایام خود را سپری می‌کرد اما دل‌های گرم ساکنانش این بار میزبان پیکر شهیدانی بود که ناجوانمردانه بر زمین افتاده بودند.

از صبح روز هفتم تیرماه مردم شهیدپرور بندرعباس با حضور پرشور خود در گلزار شهدای بندرعباس آمده بودند تا وداعی آخر با شهیدان" محمد دهقانی و پرویز هرمزی" داشته باشند، شهیدانی که میهمان این مردم بودند، مردمی که از خبر شهادتشان شگفت‌زده‌ بودند و زیر لب در گوشه گوشه این شهر زیبا مقدمات وداع با آن‌ها را آماده کرده بودند تا شایسته‌ترین اهل شهرشان، شایسته‌ترین وداع را در جایگاه رفیع جدیدشان مشاهده کنند.

شاید هر کس که جان‌برکف می‌نهد پس از شهادت در نزد مردم جایگاهی رفیع دارد و همه از خوبی‌هایش می‌گویند اما درباره دو محیط‌بان هرمزگانی این امر صادق نبود زیرا آن‌قدر خوب بوده‌اند که دیگر جایی برای تملق نگذاشتند.

هوا گرم، آفتاب سوزان، مردم اما بی‌خیال این وضعیت همچنان تابوت را دنبال می‌کردند، آن‌ها خوب می‌دانستند که شهدا برای حفظ دین خدا و دفاع از مرزوبوم شان از خود عبور می‌کنند که تصور آن‌هم برای ما بسیار دشوار است.

امام علی(ع) می‌فرماید: مرگ، با شتاب و تعقیب‌کننده است((همه را دریابد)) نه ماندگان از دست برهند و نه فراریان او را بازدارند، گرامی‌ترین مرگ، کشته شدن است.

خانواده‌های داغ‌دار بی‌تاب دیدن پیکر عزیزشان بودند، مردمانی که نمی‌توانند در مظلومیت دو محیط‌بان هرمزگانی اشک‌هایشان را جاری نکنند. آن روز بندرعباس روز عجیبی را پشت سر گذاشت و آن روزهای پرمهر در مراسم تشییع پیکر پاک شهیدان هرمزی و دهقانی، قطعاً جلوه‌گر عشق مردم به شهدایشان بود و چه زیبا گفت شهید علی شاه سنایی: ای مردم این جان‌ها از خودمان نیست، آن را خداوند تبارک‌وتعالی به ما داده و روزی هم از همه می‌گیرد. پس اگر این بدن‌ها برای مرگ آفریده‌شده است که چه‌بهتر که انسان در راه خدا کشته شود.

‌دلم تنگ شهیدان است امشب*** که هم‌رنگ شهیدان است امشب

من از خون شهیدان شرم دارم*** که خلقی را به خود سرگرم دارم

گرچه تلاش‌ها برای مصوب کردن لایحه حمایت از محیط بانان در مجلس ادامه دارد اما گویا بررسی لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس شورای اسلامی به بعد از زمان سومین سالگرد شهادت محیط‌بانان مظلوم موکول شود و در حقیقت اجرایش هر روز با تاخیر مواجه می‌شود و مسئولان ذی‌ربط به‌جای سرگرم شدن به حواشی باید به فکر اجرایی کردن برنامه‌های مدنظر و توجه به حفظ و حراست محیط زیست کشور باشند.

محیط‌بانان نیز به عنوان حافظان محیط‌زیست و طبیعت مشغول به فعالیت و تلاش هستند و هیچ انتظاری جز توجه بیشتر از سوی دولت و مجلس ندارند.

یادداشت از امیرحسین طالبی، خبرنگار ایسنا، منطقه خلیج فارس


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: